Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Szef górniczej Solidarności: No to mamy pat

Facebook Twitter

"No to mamy pat w sprawie"- odpowiada szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek na komunikat Polskiej Grupy Górniczej, w którym prezes spółki Tomasz Rogala stwierdza, że propozycja związkowców jest nie do zaakceptowania.

Dziś (16.04.) na biurko prezesa wpłynęło stanowisko 13 central związkowych, które odrzuciły propozycję zarządu PGG mówiące o ograniczeniu wydobycia i obniżeniu wynagrodzenia o 20 procent przez 3 najbliższe miesiące. Związkowcy zaproponowali inny wariant: wprowadzenie przez jeden dzień w tygodniu tzw. postoju ekonomicznego, wówczas wynagrodzenie pracownika w dniu przestoju nie może być niższe niż 60 procent jego wynagrodzenia za dniówkę. To jednak zdaniem zarządu PGG pozwoliłoby zaoszczędzić zaledwie 26 mln, zamiast planowanych 125 mln złotych.

Co na to związki? Arkadiusz Żabka pytał o to Bogusława Hutka przewodniczącego górniczej Solidarności:

To jest pat, bo pan prezes widzę, że przez prasę rozmawia i ok (…). Dziś wszyscy zwalają wszystko na koronawirusa, a gdzie są pieniądze, które powinny być wyegzekwowane z kontraktów jeszcze przed  koronawirusem? Gdyby dzisiaj te 400 milionów, milion 300 węgla, jaki na zwałach leży, były w firmie to nie trzeba dziś robić tak drastycznych cięć. Załogi są wzburzone, pan prezes Rogala się upiera, że tylko jest jego racja i tylko on może uratować tę spółkę przez kieszenie górników. My się z tym nie zgadzamy. Na razie czekamy, jest pat.

Co dalej?

Mamy przed sobą jeszcze kilka dni, wszyscy się prześpimy z tymi propozycjami i zobaczymy

– kończy szef górniczej Solidarności. Dodajmy że nowy system pracy ma być wprowadzony w życie już od maja.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2020