Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szeregowy Ares! Baczność!

Facebook Twitter

Ares, pies poszukiwawczo- ratowniczy oficjalnie wcielony do Wojsk Obrony Terytorialnej na Śląsku. Stało się to nieprzypadkowo dzisiaj (26.04.) bo właśnie w ostatnią niedzielę kwietnia co roku przypada Międzynarodowy Dzień Psów Poszukiwawczo–Ratowniczych. Co ciekawe Ares jest pierwszym czworonogiem o takiej specjalności w Wojsku Polskim.

mat.prasowe

Na mocy umowy podpisanej z jego przewodnikiem i jednocześnie żołnierzem Obrony Terytorialnej, certyfikowany pies ratowniczy rozpoczął służbę w 13. Śląskim Batalionie Obrony Terytorialnej. Zgodnie z nią wojsko przejmuje finansowanie czworonoga począwszy od wyżywienia poprzez szkolenia i wyposażenie, po pełną opiekę weterynaryjną. Właścicielem psa jednak dalej pozostaje przewodnik i to z nim mieszka pies na co dzień i się szkoli.

mat.prasowe

Dodajmy, że nietypowy, czworonożny żołnierz to owczarek belgijski groenendael. Ares to pierwszy pies, który trafił do powstającej na śląsku w ramach pilotażowego programu, Grupy Poszukiwawczo–Ratowniczej K9.

A obecnie w armii służy około 200 psów – wykrywają materiały wybuchowe i broń w grupach saperskich, narkotyki z Żandarmerią Wojskową, wojska specjalne korzystają z pomocy psów „komandosów” w akcjach odbijania zakładników pełnią też patrole strzegąc baz wojskowych, a od dwóch lat pracują także dla Służby Kontrwywiadu. Teraz specjalne psy pomogą żołnierzom w czasie akcji ratowniczych. A przypomnijmy, że poszukiwawczo-ratownicze, to psy o rożnych specjalnościach: lawinowe, terenowe, gruzowiskowe czy wodne. Ich zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych właśnie pod lawinami, gruzami budynków, czy w trudnym terenie.

mat.prasowe

Przewodnicy z województwa śląskiego, którzy chcą dołączyć do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K-9 WOT mogą się zgłaszać e-mailem na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl , pod tym adresem otrzymają także odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022