Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sześciu Afgańczyków znalezionych w naczepie. Próbowali przekroczyć granicę [WIDEO]

Facebook Twitter

6 Afgańczyków zatrzymanych w Cieszynie podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy. Ukryci w naczepie tira chcieli dostać się do Niemiec.

fot. Śląska Straż Graniczna

Wczoraj (24.03.), około godz. 9.00 kierowca bułgarskiej ciężarówki zaniepokojony dobiegającymi z naczepy odgłosami, zatrzymał się przy patrolu Straży Granicznej w rejonie byłego przejścia granicznego Cieszyn-Boguszowice. Funkcjonariusze wraz z kierowcą otworzyli drzwi naczepy. Znaleźli w niej 6 cudzoziemców podróżujących na workach ze słonecznikiem. Nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP.

Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, iż pięciu z nich ma powyżej 18 lat, natomiast jeden z nich jest w wieku pomiędzy 17 a 18 lat. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo nastolatków oraz ich dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były Niemcy.

Ponadto okazało się, że wszyscy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, a następnie przekazania ich do państw, w których ubiegali się o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj