Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ŚZGiP: Zespół do spraw wdrażania tzw. uchwały antysmogowej w samorządach lokalnych

Facebook Twitter

Powstał zespół do spraw wdrażania tzw. uchwały antysmogowej w samorządach lokalnych. Powołano go przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. W ciągu najbliższych miesięcy grupa ma podjąć próbę wypracowania wspólnych zasad wykonywania obowiązków leżących po stronie gmin. Każdy samorząd ma bowiem różne doświadczenia płynące z wymiany ogrzewania na to ekologiczne.

smog nad regionem

We współpracy z instytucjami i środowiskami, które również wchodzą w skład zespołu, ma powstać jeden model działania. Mówi Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, a równocześnie prezydent Rybnika:

Piotr Kuczera: Zespół antysmogowy ma jedno zadanie, ujednolicić czy wypracować taki system, który byłby możliwy do adaptacji w każdej gminie- mniejszej, większej. Na pewno są tam fachowcy, którzy na co dzień spotykają z tematyką działań antysmogowych, przedstawiciele wydziałów ekologii, straży miejskich, alarmów smogowych. Myślę, że ta działalność będzie służyła zarówno włodarzom gmin, ale też pośrednio mieszkańcom. Następuje czas weryfikacji, czas oceny, bardzo nam zależy na tym by było to sprawiedliwe, transparentne i ujednolicone.

fot. Śląski Związek Gmin i Powiatów

7 kwietnia minęły cztery lata od momentu, gdy uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego zaczęła obowiązywać:

Piotr Kuczera: Czas na pewne podsumowania, były działania edukacyjne, były działania wspierające mieszkańców, stoimy przez trzecim elementem tej ważnej układanki w walce o czyste powietrze, czyli jest etap egzekwowania tego wszystkiego co zostało uchwalone.

Zespół antysmogowy ma zastanowić się nad tym, jak wykorzystać czas do 1 stycznia 2022 roku, by pomóc mieszkańcom pozbyć się najstarszych kopciuchów, których niebawem nie będą mogli używać. Po drugie, w jaki sposób od początku przyszłego roku egzekwować uchwałę antysmogową, czyli jak traktować tych, którzy nie wymienią źródła ciepła na ekologiczne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024