Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szkoła w Skrbeńsku ma 120 lat. Jubileusz świętowano w nowej sali gimnastycznej

Facebook Twitter

Szkoła w Skrbeńsku ma 120 lat. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 26 kwietnia w budynku szkoły. Poprzedziła ją Msza Św. a zasadnicza część uroczystości odbyła się w szkole, w nowej sali gimnastycznej, która została oddana do użytku w tym roku.

Szkoła w Skrbeńsku ma 120 lat
Fot. Artur Marcisz/ UG Godów

Szkoła w Skrbeńsku ma 120 lat

Jubileusz został więc połączony z symbolicznym otwarciem obiektu, na który społeczność szkoły czekała od lat.

Budynek szkoły był początkowo skromny. Z czasem dzięki zaangażowaniu ludzi związanych z tą szkołą, został rozbudowany. A dziś cieszymy się z nowej sali gimnastycznej

– powiedziała dyrektor szkoły Jolanta Uherek, dziękując wszystkim zaangażowanym w powstanie nowego obiektu szkolnego.

Fot. Artur Marcisz/ UG Godów

Szkoła w Skrbeńsku to najmniejsza szkoła w gminie, a zarazem jedna z najstarszych. Została oddana do użytku w 1903 r. W jej losach jak w lustrze odbija się zagmatwana historia Górnego Śląska, na co uwagę zwrócił Przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas, podkreślając, że miejscowość zawsze mocno dążyła ku Polsce.

Kiedy ta szkoła powstawała nie było przecież państwa polskiego. Tu, w Skrbeńsku kilkanaście lat później wybuchło I powstanie śląskie

– przypomniał Antoni Tomas, który był uczniem tej szkoły.

Podczas uroczystości wspomniano najważniejsze osoby związane w przeszłości z placówką. Przywołano postać Józefa Brzozy, mieszkańca Skrbeńska i wieloletniego kierownika szkoły, który sprawował tę funkcję od marca 1945 r. aż do swojej śmierci w 1971 r. To on, przy olbrzymim wsparciu lokalnej społeczności rozbudował w latach 1962-1964 budynek szkoły.

Galerię zdjęć zobaczycie TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj