Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Szkoła z Wyboru, alternatywą dla tradycyjnego nauczania

Facebook Twitter

Wcale nie trzeba wysyłać dziecka do szkoły. Takiej tradycyjnej, gdzie trzeba siedzieć w ławkach przez 45 minut, gdzie tylko i wyłącznie realizuje się odgórnie narzuconą podstawę programową. Można wybrać edukację domową.

fot. klimkin / pixabay.com

Rozmawiała Monika Sokołowska:

Wystarczy tylko opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej i zgoda dyrektora szkoły i w tym momencie zabieramy dziecko do domu i możemy je uczyć sami, ale trudno samemu uczyć dziecko i dlatego w Rybniku powstaje nowa inicjatywa Stowarzyszenia z Wyboru, żeby takie dzieci zrzeszały się i spotykały się i razem się uczyły i zaliczały obowiązkową podstawę programową.

-tłumaczy Mariola Rodzik-Ziemiańska ze Stowarzyszenia z Wyboru, jedna z mam, które postanowiła założyć w Rybniku Szkołę z Wyboru. To będzie pierwsza taka placówka w regionie, najbliższe funkcjonują w Gliwicach i Tychach:

Cała ta idea jest po to, aby dostrzegać indywidualny potencjał dziecka i mieć taką możliwość podążania za dzieckiem, dostrzegania jego zainteresowań w danym momencie rozwijania tego dość tak głęboko, bo niestety jednak w szkole publicznej w dużych grupach w tym obciążeniu takim systemowym w sensie lekcji 45 minutowej, dzwonek, koniec, zmiana nauczyciela, zmiana klasy dzieci nie mają tej przestrzeni, aby spędzić więcej na tym co je konkretnie interesuje. Oni wtedy mają możliwość głębiej wejść, pogłębić sobie pewną wiedzę i wiem, że rozwojowo jest to u dzieci także, często jest fascynacja np. matematyką, potrafią kilka dni pod rząd tylko robić matematykę, po czym nagle jest koniec i jest przejście tego zainteresowania zupełnie na inny temat. One wtedy głęboko wchodzą w inny temat. Na pewno będziemy się inspirować metodą montessori to też jest alternatywne podejście do pedagogiki.

-mówi Agata Górny ze Stowarzyszenia z Wyboru. Ważne ma też być bycie blisko natury:

Jakby wyjść z nad komputerów, tabletów i innych elektronicznych tematów trochę w naturę, bo deficyty natury są teraz bardzo na topie niestety i te dzieciaki w tej naturze nie przebywają, dlatego u nas w szkole takie integracyjne imprezy będą się odbywać w przyrodzie. W związku z tym, że mamy stałą współpracę z Lasami Państwowymi, będziemy na pewno też wychodzić w lasy. Najbliższa impreza to Dzień Ojca, gdzie chcemy zrobić takie gry terenowe.

-zapowiada Anna Surowiec ze stowarzyszenia. Zajęcia w Szkole z Wyboru odbywać się będą w jednej grupie dzieci w wieku od 7 do 9 lat:

To jest jedna integracyjna grupa wiekowa 1-3 po to, aby dzieci razem się wspierały i jest taka nasza idea, że tak naprawdę dziecko do 9 roku życia powinno być w otoczeniu trochę pod kloszem, w specjalnych warunkach z takim uzupełnianiem i miłości i takim podejście ze strony rodzicielstwa, bliskości, żeby to dziecko mogło zdobyć podstawy ważne dla siebie. Ugruntować siebie, swój system emocjonalny tak jakby poukładać po swojemu, żeby kończąc to 9 lat wyszło w świat takie silne i mocne, a nie rozchwiane i obawiające.

-dodaje Mariola Rodzik-Ziemiańska. Szkoła z Wyboru chce rozpocząć naukę od września. Grupa ma liczyć maksymalnie 10 dzieci.

 

Stowarzyszenie z Wyboru
ul. Władysława Broniewskiego 23
44-217 Rybnik

Zadzwoń: 515 925 577
E- mail: szkolazwyboru@gmail.com

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2020