Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szkolenie psów u terytorialsów

Facebook Twitter

Mimo pandemii ciągle doskonalą nie tylko siebie ale także swoich czworonożnych towarzyszy. Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza śląskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej bierze udział w szkoleniach dotyczących przeszukania miejsc.

W ich trakcie żołnierze mogą zobaczyć między innymi jak rozchodzą się zapachy zaginionego w terenie otwartym i co się z nim dzieje w zależności od pogody. Uczyli się także odczytywać zachowanie psa po jego zachowaniu. „Terytorialsi” mają też możliwość zapoznać się z technikami szkolenia psów ratowniczych w Norwegii.

Szybkie przeszukanie dróg i poboczy z wykorzystaniem psów, przeszukanie miejsc priorytetowych, działania w sektorach a także działanie z psem w taktyce zielonej – to tylko część tematów szkoleń jakie przechodzą obecnie nie tylko przewodnicy z psami w 13 ŚBOT, ale także pozostali członkowie Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT.
Podczas szkoleń żołnierze mogą zobaczyć między innymi jak rozchodzą się molekuły zapachowe zaginionego w terenie otwartym i co się z nim dzieje w zależności od pogody jak i miejsca w którym się znajduje. Uczyli się także „czytać psa” po jego zachowaniu.

 To nie jest tak, że tylko pies musi się cały czas szkolić i rozwijać, my także a może właśnie przede wszystkim my. Choć podstawą naszego działania podczas akcji jest psi nos to właśnie my musimy wiedzieć jak go użyć, jaką technikę przeszukania wybrać by mu pomóc w działaniu i jak zrozumieć to co pies chce nam przekazać nie tylko podczas akcji

– podkreśla koordynator GPR K9 WOT, Monika Ligejka.

„Terytorialsi” mają też możliwość zapoznać się z technikami szkolenia psów ratowniczych w Norwegii gdzie pracują tak zwane psy kombinowane. Psy te potrafią pracować tak zwanym górnym wiatrem znajdując każdą żywą osobę w danym terenie, ale i tropić konkretną osobę poruszając się po jej śladzie. Część z nich działa także na lawinach i gruzowiskach.

W skład GPR K9 WOT zgodnie z projektem ma wchodzić dowódca, trzech planistów, sześciu nawigatorów, sześciu przewodników z psami oraz profiler. Z przewodnikami, których psy już mają zdane egzaminy klasy 0 lub 1 kontrakt jest podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpi on do WOT.

Służba psów w WOT oparta jest o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych oraz o instrukcję o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj