Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szkolna aktywność fizyczna. Sprawdzamy jak to wygląda

Facebook Twitter

Ćwiczenia fizyczne na przerwach lekcyjnych, a może chwile z aktywnością fizyczną podczas lekcji? Tak było w szkołach dawno temu, teraz pojawił się pomysł by do tego wrócić za sprawą programu "Szkolna aktywność fizyczna".

Szkolna aktywność fizyczna. Sprawdzamy jak to wygląda

Powstał projekt skierowany do szkół województwa śląskiego pod nazwą „Szkolna Aktywność Fizyczna”

Zakłada on wprowadzenie w życie, promowanie i upowszechnianie śródlekcyjnych oraz międzylekcyjnych ćwiczeń fizycznych.

Jestem za!

– mówi nam dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego numer 10 w Rybniku, Ewa Jankowska.

Ewa Jankowska: Jeżeli chodzi o kulturę fizyczną, to podpisuję się obiema rękami, ponieważ uważam, że w 'zdrowym ciele zdrowy duch’. W związku z tym, jeżeli cokolwiek może wpłynąć na poprawę naszej zdrowotności wśród dzieci, to ćwiczmy gdziekolwiek jesteśmy. W związku z tym jeżeli uda nam się na przerwach, a nasze warunki lokalowe nie są za łatwe, ale wychodzić będziemy za chwilę na podwórko, więc na podwórku jak najbardziej, a jeżeli chodzi o lekcje, to uważam, że nauczyciele też powinni trochę poćwiczyć, więc jak najbardziej.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 10 w Rybniku, Ewa Jankowska

Obecnie w wielu szkołach przerwa to czas, który uczniowie spędzają na swój sposób. Jeżeli w szkole nie ma zakazu używania telefonów komórkowych, to wielu wykorzystuje każdą chwilę z telefonem w dłoni. W Zespole Szkolno- Przedszkolnym numer 10 w Rybniku to niemożliwe, bo obowiązuje tam zakaz.

Jak zatem uczniowie spędzają czas między lekcjami? Posłuchaj:

Szkolna aktywność fizyczna. Sprawdzamy jak to wygląda

Iga, Ola, Nataniel i Mikołaj z klasy ósmej przyznają, że kilka ćwiczeń w przerwach między lekcjami czy w trakcie samych lekcjach to dobry pomysł.

Uważam, że ten program byłby bardzo fajny, dużo ludzi siedzi na ławkach i nic nie robi, aktywność jest ważna (…). Jestem jak najbardziej za, bo wiele osób na przykład nie prowadzi takiego trybu życia bardzo aktywnego, związanego ze sportem. Ja na przykład trenuję i akurat nie odczuwam braku aktywności fizycznej, ale niektóre osoby , szczególnie po pandemii…

Program „Szkolna aktywność fizyczna” to powrót do tego co było dobre przed laty w szkołach

– dodaje dyrektor Jankowska.

Ewa Jankowska: Pamiętam, że takowe ćwiczenia bywały, natomiast rzeczywiście nie ćwiczymy teraz, a nie wiadomo skąd to się bierze, ale lekcje wychowania fizycznego nie każdemu uczniowi są bliskie (…). W statucie widnieje zapis, że dzieci wchodząc do szkoły wyłączają komórki, włączają po wyjściu już z lekcji, natomiast cały czas dostęp rodzica jest poprzez sekretariat. Kultura fizyczna powinna być wszędzie i zaszczepiona od najmłodszych lat.

Dodajmy, że w ramach projektu „Szkolna aktywność fizyczna” ogłoszono konkurs. Uczniowie szkół podstawowych czy ponadpodstawowych mogą nakręcić filmy, prezentujące aktywności fizyczne w szkołach. Są dwie kategorie konkursowe: „Aktywna przerwa” i „Ćwiczenia śródlekcyjne”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 maja.

Szczegóły programu „Szkolna Aktywność Fizyczna” na stronie Kuratorium Oświaty z Katowic. 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj