Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szlachetna Paczka jutro (14.11.) otwiera bazę. Komu potrzebna jest pomoc? [WIDEO]

Facebook Twitter

Już jutro (14.11.) otwarte zostaną bazy osób i rodzin, które potrzebują wsparcia. Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Akcja od wielu lat jednoczy we wspólnym działaniu Polaków. Najpierw jesienią wolontariusze odwiedzają rodziny, spisują ich historie. Teraz w bazach znajdą się wyszczególnione ich potrzeby.

www.szlachetnapaczka.pl

Wbrew pozorom, w potrzebie nie są tylko rodziny wielodzietne

– zauważa Anna Czyż, koordynator akcji w Wodzisławiu Śląskim. Sporo jest osób starszych i samotnych:

Może dzięki 500+ rodziny wielodzietne troszkę lepiej sobie radzą. Szczególnie w naszym rejonie jest większość osób starszych i samotnych. Są to osoby, które nie mają zbyt dużego wpływu na to co się w ich życiu dzieje. Przyznam szczerze, że staramy się docierać w tym roku głównie do starszych. Sam fakt pomocy materialnej nie jest tak ważny jak rozmowa z wolontariuszem, niektórzy bardzo tego potrzebują.

Ta pomoc ma być mądra

– zaznacza Czyż. Czyli zakupione produkty mają konkretnie wspomóc rodzinę. Żaden przedmiot nie jest przypadkowy:

Paczka ma być skrojona na miarę. To jest bez sensu, żebyśmy osobie starszej uczulonej na pomarańcze dali 20 kg pomarańczy. Chodzi o to, żeby wszystko było trafione. Ni mamy dać rzeczy używanych zalegających nam w szafie. To ma być prezent, z którego naprawdę się ucieszą, to ma im dać iskierkę, że ktoś o nich myśli i te rzeczy będą dla nich.

Co trzeba zrobić, żeby wybrać osobę będącą w potrzebie? Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i przeglądając rodziny w potrzebie wybrać konkretną:

To jest istotne, żeby darczyńcy mieli to na uwadze, czy dadzą radę podołać tym potrzebom. Jeżeli na przykład rodzina potrzebuje opału, pralki i żywności, to już jest kosztowne. Wiele osób się grupuje i zbiera na jedną rodzinę. Oczywiście zdarzają się osoby, które prywatnie chcą to zrobić. Koszt jednej paczki wynosi od 2000-4000 złotych.

Cała rozmowa z koordynatorem akcji w Wodzisławiu Śląskim:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022