Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szlakiem Pary: Stacja Rudy i Kopalnia Ignacy

Facebook Twitter

Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach oraz Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku przedstawiają propozycję wycieczek autokarowych "Szlakiem Pary", podczas których będzie można jednego dnia odwiedzić oba te miejsca należące do Szlaku Zabytków Techniki. Najbliższa wycieczka w niedzielę (16.04).

Szlakiem Pary: Stacja Rudy i Kopalnia Ignacy

Szlakiem Pary: Stacja Rudy i Kopalnia Ignacy

Godzinowy program wydarzenia dostosowany jest do podróżujących pociągiem mieszkańców miast na linii Katowice-Rybnik (Czerwionka-Leszczyny, Orzesze, Łaziska Górne, Mikołów, Katowice).

Szlakiem Pary. Harmonogram:

  • 9:49 – przyjazd pociągu Kolei Śląskich z Katowic na dworzec główny PKP w Rybniku
  • 10:00 – podstawienie autokaru na przystanku obok byłego PKS w Rybniku (przy Biedronce, ul. 3 Maja)
  • 10:10 – wyjazd w kierunku Rud
  • 10:40 – przyjazd do Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach, zwiedzanie, przejazd koleją spalinową
  • 13:00 – grill (kiełbaski)
  • 14:00 – wyjazd w kierunku Zabytkowej Kopalni Ignacy
  • 14:30 – zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy
  • 17:00 – pokaz maszyny parowej w ruchu
  • 17:50 – wyjazd w kierunku byłego PKS w Rybniku
  • 18:28 – odjazd pociągu KŚ z dworca głównego PKP w Rybniku w kierunku Katowic

Bilety do nabycia w kasie oraz na stronie internetowej https://bilety.kopalniaignacy.pl/. Normalny – 85zł, ulgowy – 70zł.

W cenie biletu przejazdy autokarem, zwiedzanie Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach (w tym przejazd pociągiem), posiłek oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy (w tym pokaz maszyny parowej w ruchu)

Informacje: + 48 32 4407 924, [email protected]

Szlakiem pary. Stacja Rudy

Stacja w Rudach tętni życiem. Zabytkowe budynki, w tym ponad stuletnia hala lokomotywowni, są sukcesywnie odrestaurowywane. Na torach postojowych gromadzone są unikatowe lokomotywy i wagony. Na szlaku spotkać można m.in. parowóz Las-49 czy spalinową lokomotywę Lxd2. Uczestnicy wycieczki wybiorą się kursem turystycznym na trasie Rudy-Stanica-Rudy (w trakcji spalinowej). Podczas przejazdu można podziwiać Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Na stacji można skorzystać także z wielu innych atrakcji, takich jak przejażdżki drezynami, zwiedzanie z przewodnikiem lokomotywowni oraz kuźni kowalskiej, czy odwiedzenie muzeum kolejowego i śląskiej izby.

Szlakiem Pary: Stacja Rudy i Kopalnia Ignacy

Kolejka wąskotorowa w Rudach/ fot. Subregion Zachodni

Szlakiem pary. Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Największą atrakcją Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku są pokazy pracy maszyny wyciągowej o napędzie parowym. Ponad 100-letni mechanizm został przywrócony do życia po 14 latach bezruchu. W trakcie pokazów maszyniści z pasją opowiadają jak biło serce każdej kopalni. Tematykę wykorzystywania pary w przemyśle zgłębia w pełni interaktywna wystawa „Wiek pary”. To złożona z kilkunastu stanowisk badawczych ekspozycja, gdzie można samodzielnie wykonywać eksperymenty. Dzięki temu dobrze się bawiąc odkrywamy zasady działania poszczególnych maszyn, które zrewolucjonizowały przemysł. Warto też wybrać się w wirtualną podróż symulatorami parowozu oraz samochodu parowego z początku XIX wieku.

Szlakiem Pary: Stacja Rudy i Kopalnia Ignacy

Kopalnia Ignacy w Niewiadomiu

Czytaj także:

Zobacz:

Inne filmy Radia 90 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj