Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Szonowice: A przyczepa wciąż stoi! [WIDEO]

Facebook Twitter

Reporterzy Radia 90 wybrali się do Szonowic na ulicę Słowackiego. Blisko cztery miesiące temu na DK 45 spłonęła tam naczepa przewożąca niebezpieczne substancje. Akcja strażaków trwała 12 godzin, lakier trzeba było przepompować i wywieźć. Ponownie ratownicy wrócili na miejsce po miesiącu od pożaru, bo okazało się, że beczki, które stoją na naczepie, są nieszczelne.

Jak się okazuje pomimo upływu czasu, nie ma komu usunąć wraku z pola. Piszecie do nas o tym za pośrednictwem formularza kontaktu „DAJ ZNAĆ”: że naczepa wpisała się już w krajobraz wsi:

-usłyszeli Monika Sokołowska i Przemek Niedźwiecki od mieszkańców Szonowic. Postępowanie w sprawie wraku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Raciborzu. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ właściciel firmy przewożącej lakier, a równocześnie kierowca ciężarówki, której naczepa spłonęła, kilka dni po tym zdarzeniu popełnił samobójstwo. Nasi reporterzy ustalili, kto powinien usunąć spaloną naczepę z ulicy Słowackiego. Czego się dowiedzieli?

Według ustaleń śledczych transport niebezpiecznych substancji zleciła firma z Czech. Tym samym za usunięcie pojazdu z ulicy Słowackiego odpowiedzialne są czeskie służby. Raciborska prokuratura zwróciła się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o to, by powiadomił Republikę Czeską, że wrak stoi i czeka na usunięcie. Powinny zająć się tym służby odpowiedzialne za ochronę środowiska po drugiej stronie granicy. Naszym śledczym nie jest on już potrzebny, ponieważ pobrano wszelkie dowody i próbki konieczne do badań i do ustalenia co było przewożone w beczkach. Na pytanie, kiedy w prokuraturze w Raciborzu planują zakończyć tę sprawę, usłyszeliśmy: proszę zadzwonić za rok… Trzeba jeszcze przesłuchać osoby związane z firmą zlecającą transport, niewykluczone, że będzie konieczna pomoc międzynarodowa, tzn. by to prokuratorzy z Czech wykonali te czynności. A to może potrwać.

Sprawą spalonej naczepy interesuje się też gmina Rudnik, tu jednak dopiero od piątku (23.11.) urzęduje nowy wójt, dlatego jest on na etapie zbierania informacji od swoich urzędników w tej sprawie.

Formularz Daj znać czeka na Wasze informacje! Dzieje się coś ważnego? Nie zwlekaj – napisz do nas.

Wyślij zdjęcie, czy film lub po prostu opisz co się stało. Zostań naszym pierwszym źródłem informacji.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2020