StartWiadomości Wiadomości dnia

Szpital Śląski radzi: jak się odpowiednio przygotować do wakacji

Sekcja Promocji Zdrowia Szpitala Śląskiego w Cieszynie, przygotowała niezbędne informacje dotyczące zdrowia na wakacjach. Zobacz o czym powinieneś pamiętać, wybierając się na urlop!

Szykując walizkę na wakacyjny wyjazd zwykle nie planujemy chorować, ale… przezorny zawsze ubezpieczony. Dobrze przemyślana i skompletowana pod kątem konkretnego wyjazdu apteczka, pozwoli cieszyć się udanym wypoczynkiem, nawet jeśli dopadnie nas niespodziewane przeziębienie, ból zęba czy niestrawność. A więc, o czym powinniśmy pamiętać wyjeżdżając na wczasy?

  • Priorytetem na wakacjach jest ubezpieczenie:

Przede wszystkim należy zapakować aktualne zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotny, w przypadku wyjazdu zagranicznego –Europejską Kartę Ubezpieczenia oraz ewentualne dodatkowe polisy ubezpieczeniowe. Warto przygotować kartkę ze wszystkimi stosowanymi na stałe lekami, ich dawkowaniem oraz danymi i kontaktem do lekarza prowadzącego. Ułatwi to udzielenie pomocy gdyby zaszła nagle taka potrzeba.

  • Przed wyjazdem na wakacje, pamiętaj o lekach:

Jeżeli przyjmujesz konkretne leki na stałe, sprawdź, czy posiadasz odpowiedni ich zapas. Jeśli to konieczne, przed wyjazdem skontaktuj się z lekarzem w celu wystawienia recept. Pamiętaj, że osoby kontynuujące leczenie mogą otrzymać receptę w ramach tzw. porady receptowej bez konieczności osobistej wizyty u lekarza. 

  • Jeśli egzotycznie – to szczepienie:

Jeżeli wybieramy się na urlop w tropikalne miejsca sprawdźmy, czy nie potrzebujemy w związku z tym się zaszczepić. Szczepienia są obligatoryjne na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO i odnotowane są w międzynarodowej książeczce szczepień.

  • Mądre korzystanie ze słońca – to zadanie obowiązkowe, zwłaszcza latem:

Promieniowanie słoneczne jest stale obecne w naszym życiu. Jesteśmy na nie narażeni o każdej porze roku, nawet przy zachmurzonym niebie, bo część widma słonecznego (promienie UVA) przechodzi przez chmury i szyby.

Według zaleceń WHO należy: ograniczyć czas przebywania na słońcu, szczególnie w godz.10.00-14.00, robić przerwy w opalaniu, częściej przebywać w cieniu, nosić bawełniane ubrania ochronne, szczególnie chroniąc twarz, oczy i szyję, nosić okulary o szerokim spektrum ochrony p/słonecznej, chronić niemowlęta i dzieci, ucząc je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca. Na rynku dostępne są kremy i balsamy do różnych typów skóry z filtrami p/słonecznymi, z których należy korzystać.

Więcej porad znajdziesz:  TUTAJ

Odpowiednie przygotowanie do wakacji to klucz do dobrego wypoczynku!

Zostaw komentarz