Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital tymczasowy na Śląsku. Pierwsi pacjenci w środę (25.11.)

Facebook Twitter

Coraz bliżej do uruchomienia pierwszego szpitala tymczasowego w województwie śląski. Pierwszy pacjent ma tam trafić w najbliższą środę (25.11.).

www.facebook.com/JWieczorekPL/

W tym tygodniu zakończono budowę i testowanie instalacji m.in. tlenowej i wentylacyjnej w głównej sali. Są już boksy z zasłonkami, ustawiane są łóżka i sprzęt oraz trwa sprzątanie całej hali. Kończą się także prace w części administracyjnej, diagnostycznej i zabiegowej. Ta ostatnia będzie składać się z gabinetów do badań i zabiegów ze sprzętem do diagnostyki obrazowej, czyli m.in. z tomografem, aparatem RTG, USG, EKG.

Trwają roboty wykończeniowe także gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, czy zaplecza aptecznego. Gotowe są już łazienki z kabinami prysznicowymi.

Pod koniec przyszłego tygodnia szpital powinien być w pełnej gotowości do przyjęcia pacjentów.

www.facebook.com/JWieczorekPL/

Zgłosiło się już ponad 550 osób z kadry medycznej, technicznej oraz do opieki nad pacjentami. Blisko 60 z chętnych to lekarze różnych specjalizacji i obecnie szpital MSWiA w Katowicach szczegółowo weryfikuje zgłoszenia oraz podpisuje pierwsze umowy.

Pomoc w opiece nad zakażonymi pacjentami w szpitalach tymczasowych zaoferowały także spółki skarbu państwa. Ratownicy górniczy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej zgłaszają się jako wsparcie kadry medycznej. Wiemy już, że z PGG 50 ratowników wpierw z katowickich kopalń będzie pracować w szpitalu tymczasowym. Trwa nabór ochotników w JSW. Pomoc zadeklarował także Węglokoks.

O ponowną pomoc w zapewnieniu kadry medycznej zaapelował m.in. do szefów izb lekarskich i pielęgniarskich wojewoda Jarosław Wieczorek podczas wideokonferencji. Przybliżył także na jakim etapie są prace w szpitalach tymczasowych oraz omówił obecną sytuację epidemiologiczną.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022