Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach przyjmie pacjentów już za kilka tygodni

Facebook Twitter

Pierwsi pacjenci w szpitalu tymczasowym mają pojawić się już za 3 tygodnie. Dziś (2.11.) ruszyła jego budowa w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To szpital dla Śląska, w którym znaleźć ma się 500 miejsc.

www.facebook.com/JWieczorekPL

Mówi wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek:

Wszystkie w oparciu o instalację tlenową, gdzie 100 z 500 będzie dla pacjentów, którzy będą wymagali podpięcia do respiratora. Będzie to naprawdę w pełni wyposażony, profesjonalny szpital. Ma być wsparciem dla całego regionu.

Co jeszcze znajdzie się na terenie szpitala tymczasowego? Mówi dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach, Piotr Grazda:

Oprócz tego będzie wyposażony w pracownię tomografii komputerowej, pracownię usg, pracownię endoskopową, będzie gotowy do przyjmowania pacjentów. Zachęcamy wszystkich i zapraszamy do współpracy przy tworzeniu tego szpitala poprzez rekrutację przez naszą stronę internetową. Przy pełnym obłożeniu łóżek, czyli 500 pacjentów, potrzebujemy około 450 pielęgniarek, około 150 lekarzy. Oczywiście będzie to zależało od stopnia obłożenia łóżek pacjentów. (…)

142 medyków potwierdziło już swoją gotowość i chęć do pracy w szpitalu tymczasowym, ale to wciąż za mało. Sprzęt będzie pochodził z rządowej agencji rezerw materiałowych i z zakupów uzupełniających prowadzonych przez szpital:

Hala będzie podzielona na dwie duże przestrzenie, ta część, gdzie będą łóżka respiratorowe i część z resztą łóżek. Strukturalnie będą wydzielone boksy od 20 do 25 pacjentów, funkcjonujące jak oddziały, każdy z oddzielną obsługą medyczną. Będzie ich około 22, 23.

Równocześnie zwiększana jest liczba łóżek w szpitalach drugiego stopnia na terenie naszego województwa. Mówi wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek:

Tylko w piątek i w sobotę podpisałem decyzję oraz wnioski do ministra zdrowia n ponad 500 miejsc w województwie śląskim. Dzisiaj podpisałem na kolejne 150, prawdopodobnie jeszcze dzisiaj podpiszę na kolejne ponad 100 miejsc. Jutro podpiszę na kolejne. Tak, abyśmy mogli dojść do poziomu mniej więcej 4000 łóżek covidowych na drugim poziomie w województwie śląskim. Do tego pierwsza część zabezpieczenia, czyli izolatoria i izolatoria z zapleczem medycznym. Utworzyliśmy izolatorium w Ustroniu, docelowo na 1000 miejsc z opieką medyczną, pielęgniarską i lekarską, aby można było dyslokować również ze szpitali pacjentów, którzy są już po tej najtrudniejszej fazie leczenia albo ich życiu nic nie zagraża i mogą być przetransportowani do takiego miejsca.

Koszt budowy szpitala tymczasowego w Katowicach to od 10 do 12 milionów złotych. Dodatkowe szpitale tymczasowe powstaną też na północy i południu województwa dzięki pomocy spółki Węglokoks. Jeden z nich na lotnisku w Pyrzowicach, w przypadku drugiego trwa poszukiwanie najlepszej lokalizacji.

Adres, pod którym trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022