Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Jastrzębiu chwali się nowatorskim zabiegiem kardiologicznym

Facebook Twitter

Szpital w Jastrzębiu chwali się przeprowadzonym w ramach oddziału kardiologii zabiegiem litotrypsji wewnątrznaczyniowej z użyciem najnowszej technologii balonu Shockwave.

Szpital w Jastrzębiu chwali się nowatorskim zabiegiem
Fot. WSS numer 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Szpital w Jastrzębiu ma powody do dumy!

Nowatorską procedurę – z sukcesem – przeprowadzili  specjaliści w dziedzinie kardiologii – Grzegorz Mencel i  Maciej Walas. Na czym polegał zabieg?

Osoby cierpiące na miażdżycę narażone są między innymi na powikłania kardiologiczne. Ta choroba powoduje zwężenie naczyń z powodu odkładających się blaszek miażdżycowych zbudowanych przede wszystkim z cholesterolu. W miarę upływu czasu taka blaszka miażdżycowa ulega stopniowo zwłóknieniu i umacnia się tzn. powstaje silna, zwapniona pokrywa

– tłumaczy Maciej Walas.

Fot. WSS numer 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Skutkiem choroby może być zawał serca, który w większości przypadków leczony jest przezskórnie poprzez zastosowanie stentów.

Podczas zabiegu angioplastyki wszczepia się metalowe rurki o kształcie walca i siateczkowatej strukturze, które dzięki swojej specyficznej budowie utrzymują drożność naczynia. Problem pojawia się, gdy zwapnione naczynie utrudnia przeprowadzenie operacji. Nowa technologia polega na zastosowaniu balonu, który w miejscu zwężenia, za pomocą fal uderzeniowych kruszy te struktury i umożliwia zamieszczenie stentu

 – kontynuuje doktor Walas.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent podczas jego trwania jest cały czas przytomny. Sprzęt przeznaczony do wykonywania litotrypsji wewnątrznaczyniowej jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Jak zapewniają w jastrzębskiej lecznicy, wykonany właśnie po raz pierwszy zabieg, to nie jedyna nowość na kardiologii. Wkrótce lekarze mają się pochwalić kolejnymi sukcesami.

Fot. WSS numer 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Źródło: WSS numer 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024