Szpital w Jastrzębiu chwali się nowatorskim zabiegiem kardiologicznym
Szpital w Jastrzębiu chwali się przeprowadzonym w ramach oddziału kardiologii zabiegiem litotrypsji wewnątrznaczyniowej z użyciem najnowszej technologii balonu Shockwave.

Szacowany czas czytania: 01:25
Szpital w Jastrzębiu ma powody do dumy!
Nowatorską procedurę – z sukcesem – przeprowadzili specjaliści w dziedzinie kardiologii – Grzegorz Mencel i Maciej Walas. Na czym polegał zabieg?
Osoby cierpiące na miażdżycę narażone są między innymi na powikłania kardiologiczne. Ta choroba powoduje zwężenie naczyń z powodu odkładających się blaszek miażdżycowych zbudowanych przede wszystkim z cholesterolu. W miarę upływu czasu taka blaszka miażdżycowa ulega stopniowo zwłóknieniu i umacnia się tzn. powstaje silna, zwapniona pokrywa
– tłumaczy Maciej Walas.

Skutkiem choroby może być zawał serca, który w większości przypadków leczony jest przezskórnie poprzez zastosowanie stentów.
Podczas zabiegu angioplastyki wszczepia się metalowe rurki o kształcie walca i siateczkowatej strukturze, które dzięki swojej specyficznej budowie utrzymują drożność naczynia. Problem pojawia się, gdy zwapnione naczynie utrudnia przeprowadzenie operacji. Nowa technologia polega na zastosowaniu balonu, który w miejscu zwężenia, za pomocą fal uderzeniowych kruszy te struktury i umożliwia zamieszczenie stentu
– kontynuuje doktor Walas.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent podczas jego trwania jest cały czas przytomny. Sprzęt przeznaczony do wykonywania litotrypsji wewnątrznaczyniowej jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Jak zapewniają w jastrzębskiej lecznicy, wykonany właśnie po raz pierwszy zabieg, to nie jedyna nowość na kardiologii. Wkrótce lekarze mają się pochwalić kolejnymi sukcesami.

Źródło: WSS numer 2 w Jastrzębiu-Zdroju
Czytaj także: