Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Jastrzębiu-Zdroju stanie do walki z koronawirusem. Wypróbują nową metodę

Facebook Twitter

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jest pierwszym szpitalem w Polsce, który będzie wykorzystywał najnowszą aparaturę do dekontaminacji, czyli oczyszczania z wirusów pomieszczeń.

Viktor – bo taką nazwą ochrzcili nową aparaturę pracownicy Centralnej Sterylizatorni, znajdzie zastosowanie w oddziałach szpitala, na bloku operacyjnym, czy zakładzie diagnostyki obrazowej. Mówi Marcelina Kowalska rzeczniczk Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju:

W obecnej sytuacji epidemicznej koronawirus jest już wszędzie, w przestrzeni publicznej i w instytucjach w naszym życiu. Dotyczy to również naszego szpitala. Codziennie zdarzają się przypadki osób zakażonych, zarówno wśród pacjentów, jak i osób z personelu. W takiej sytuacji, po wdrożeniu odpowiednich procedur chroniących inne osoby przed chorobą, konieczne jest przygotowanie sali chorych i innych pomieszczeń do ponownego przyjęcia pacjentów.

Jak mówi mówi Agnieszka Gilga, Kierownik Centralnej Sterylizatorni i Pełnomocnik ds. Jakości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, to sprzęt z najwyższej półki:

Przez proces dekontaminacji chcemy uzyskać dezaktywację wszelkich form drobnoustrojów, takich jak wirusy, w tym koronawirus, prądki, grzyby oraz bakterie (…). Aby uzyskać ten efekt, Amerykanie wprowadzili na rynek światowy technologię VHP. Technologia polega na wykorzystaniu nadtlenku wodoru w formie gazowej, który jest rozpylany w zamkniętym pomieszczeniu. Gaz ten jest całkowicie bezpieczny dla sprzętu elektronicznego. Proces ten jest 300 razy skuteczniejszy od innych metod do biodekontaminacji pomieszczeń.

Personel obsługujący urządzenie został już przeszkolony, a proces dekontaminacji przeprowadzono już kilkukrotnie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021