Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Raciborzu będzie termomodernizowany. Koszt inwestycji to 22 miliony złotych

Facebook Twitter

To będzie największa od lat inwestycja w szpitalu w Raciborzu. Za 22 miliony złotych przeprowadzona zostanie termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w lecznicy. Od wielu lat zabiegał o to dyrektor placówki oraz raciborskie starostwo powiatowe.

Grzegorz Swoboda, starosta raciborski

Starostwo powiatowe w czwartek (22.07.) podpisało w Warszawie w Narodowym Funduszu Zdrowia umowę w tej sprawie:

Grzegorz Swoboda: Powiat poprzez szpital szykuje się do przeprowadzenia największej i najbardziej wyczekiwanej inwestycji od wielu lat. Podkreślamy, że jednym z priorytetów powiatu jest stawianie na nowe proekologiczne rozwiązania termomodernizacyjne. Stąd nasze działania, żeby pozyskać środki w niemałej wysokości, aby przygotować szpital do nowego funkcjonowania energetycznego. (…)

Zakres prac jest bardzo szeroki

– mówi starosta raciborski:

Grzegorz Swoboda: Będziemy docieplać budynki, dach, modernizować oświetlenie, ale przede wszystkim dostosować kotłownię. Będziemy modernizować instalację C. O. poprzez zastosowanie dwóch kotłów gazowych, niskotemperaturowych. Dodatkowo zostanie wykonanych ponad 220 odwiertów, o głębokości ponad 100 metrów, które zostaną podłączone do pompy ciepła, a to wszystko ma zwiększyć wydajność energetyczną szpitala. Mam nadzieję, że mieszkańcy na tym zyskają i na długie lata szpital zostanie odnowiony w tej kwestii.

Prace mają rozpocząć się w styczniu przyszłego roku i zakończyć w 2024 roku. Pierwsze prace budowlane ruszą w przyszłym roku dzięki zaangażowaniu oraz dobremu gospodarowaniu środkami i mieniem szpitala przez dyrektora Ryszarda Rudnika.

Zakres inwestycji obejmuje:

  • docieplenie styropianem ścian budynku D wraz stolarką okienną i drzwiowa oraz wymianą grzejników,
  • ocieplenie Stropodachu w blokach A,B,C,D,H,
  • modernizację oświetlenia całego obiektu,
  • budowę kotłowni, modernizacja obejmować będzie również instalację CO poprzez zastosowanie dwóch kotłów gazowych niskotemperaturowych każdy wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem i automatyką oraz połączenie obiegu kotłowego z instalacją gruntowych pomp ciepła,
  • dodatkowo zostanie wykonanie 220 odwiertów na głębokości 100m do których zostaną podłączone pompy ciepła na potrzeby C.O i C.W.U.

Budynek zostanie podłączony do instalacji paneli fotowoltaicznych co pozwoli na wytworzenie energii elektrycznej o łącznej mocy 556 kW., nad wszystkimi procesami związanymi z zarządzaniem systemami energetycznymi oraz grzewczymi budynku będzie czuwał system automatyki BMS, który podczas gromadzenia informacji z pomiarów liczników energii elektrycznej, ciepła, wody oraz czujników , detektorów, analizatorów oraz sterowników urządzeń reagować będzie w czasie rzeczywistym w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynku.

Całkowity koszt inwestycji : 22 412 871,00 zł

Kwota dofinansowania z NFOŚiGW : 17 310 968,00 zł

Środki własne : 5 101 903,00 zł

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj