Szpital w Raciborzu: duża inwestycja ekologiczna za placówką [FOTO]
Ciepło z wnętrza ziemi ogrzewać będzie szpital w Raciborzu, energii dostarczą panele fotowoltaiczne. Dobiega końca wielka ekologiczna inwestycja w tamtejszej lecznicy.

Szacowany czas czytania: 02:48
Zielona energia. Szpital w Raciborzu już korzysta
Czerwiec to miesiąc ostatecznych odbiorów prac, które trwały dwa lata i ostatecznie pochłonęły blisko 38 milionów złotych.

Roboty były szeroko zakrojone
– mówi dyrektor szpitala, Ryszard Rudnik.
Ryszard Rudnik: Docieplenie budynków to jest ta część nasza poradniana, gdzie wymienialiśmy elewacje, dociepliliśmy, wymieniliśmy okna, grzejniki. Wymienione zostało też całe oświetlenie w szpitalu na ledowe, które też pozwoli nam zaoszczędzić sporą część energii. No i główne zadanie to jest budowa nowej kotłowni gazowej, która jest taką kotłownią awaryjną, która zapewni nam w razie czego całkowite zapewnienie ciepła i ciepłej wody użytkowej dla szpitala. Natomiast my to traktujemy jako taką kotłownię wspomagającą.

…bowiem najważniejszym zadaniem w ramach inwestycji było wykorzystanie wód geotermalnych. W minionym roku wykonano blisko 200 odwiertów, największe na głębokość 240 metrów.
Zimą ciepło z wnętrza ziemi już po części ogrzewało szpital
– dodaje dyrektor Rudnik.
Ryszard Rudnik: Główne ciepło do ogrzewania pochodzi z odwiertów, z pomp ciepła. Korzystaliśmy już częściowo pod koniec sezonu grzewczego. Zrobiliśmy testy tak, że działa to bardzo dobrze. Jesteśmy z tego tytułu zadowoleni i w okresie letnim chcemy korzystać z chłodu. Czyli pobieramy to również do naszych agregatów klimatyzacyjnych i poradnie specjalistyczne zostały klimatyzowane, czyli wszystkie gabinety, poczekalnie dla pacjentów. Komfort pobytu w naszych poradniach w okresie letnim zdecydowanie się poprawi.

W ramach projektu wyremontowano wszystkie maszynownie w budynku szpitala i zmodernizowano system pozwalający rozprowadzać ciepło w obiektach lecznicy. Wybudowana została także duża farma fotowoltaiczna, która zapewnia 600 kilowatów energii potrzebnych do działania pomp ciepła. Inwestycja nie byłaby możliwa gdyby nie finansowe wsparcie. Blisko 18 milionów złotych przekazał na nią Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, pozostałych 14 podzieliły między siebie szpital i raciborskie starostwo powiatowe. Czy już wiadomo jakie oszczędności przyniesie całe zdanie placówce?
Ryszard Rudnik: Na pewno w przyszłym roku będziemy mieli pełniejszy obraz. Natomiast według naszych szacunków, jeżeli chodzi o energię elektryczną, to na pewno w okresie letnim będzie to w granicach 150-200 tysięcy złotych na miesiąc. Całkowicie energia elektryczna w okresie letnim będzie za darmo, jak będzie dobre słońce. Natomiast w okresie zimowym na pewno będzie to troszkę mniej. Oszczędności z tytułu zużycia tej energii elektrycznej, myślę, że więcej niż 50% rocznie zaoszczędzimy na energii elektrycznej.
Jak podkreśla dyrektor Rudnik, to pierwsza tak duża inwestycja jeżeli chodzi o szpitale, to także innowacyjne rozwiązaniem w skali całego kraju.
Czytaj także: