Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Wodzisławiu Śląskim szuka lekarzy na Ukrainie

Facebook Twitter

Brakuje lekarzy w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. To problem, z którym w dobie pandemii boryka się wiele placówek medycznych w kraju. Na rynku pracy w Polsce praktycznie nie ma specjalistów.

Szukamy kilku osób, także z zagranicy które mogłyby uzupełnić braki kadrowe w naszej lecznicy

– mówi Radiu 90 dyrektor szpitala:

Krzysztof Kowalik: Na polskim rynku ciężko jest znaleźć w tej chwili lekarzy, pandemia nie ułatwia, nie poprawia tej sytuacji, wręcz przeciwnie. Część personelu też choruje lub przebywa na kwarantannie. To wszystko powoduje, że personelu medycznego jest niewystarczająca ilość. Na ten moment zabiegamy o dwóch internistów, dwóch pediatrów i dwóch anestezjologów. To są te dziedziny, w których odczuwamy deficyt i chcielibyśmy uzupełnić ten niedobór.

Dlatego placówka zaczęła szukać lekarzy spoza Polski. Już niedługo w szpitalu w Wodzisławiu i Rydułtowach mogą zacząć pracować specjaliści na przykład z Ukrainy:

Krzysztof Kowalik: Nawiązaliśmy taką współpracę z firmą, która zajmuje się sprowadzaniem lekarzy spoza Unii Europejskiej, z Ukrainy, z Białorusi. Ta współpraca mam nadzieję zaowocuje tym, że lekarze podejmą u nas pracę w najbliższym czasie. Pierwsze rozmowy się odbyły, są chętne osoby do pracy, są w trakcie załatwiania formalności. Myślę, że to jest kwestia dwóch miesięcy i te osoby powinny zasilić nasze zespoły lekarskie.

Czy dyrektor Kowalik nie obawia się bariery językowej?

Krzysztof Kowalik: Te osoby, z którymi rozmawialiśmy (…) były w stanie w większości prowadzić rozmowę w języku polskim. Natomiast te osoby, które słabo znały język polski, są w trakcie intensywnej nauki. Myślę, że nie powinno być z tym problemu po 2, 3 miesiącach.

Po załatwieniu wszystkich formalności, za 2-3 miesiące pierwsi lekarze z zagranicy zasilą kadrę wodzisławskiego szpitala. Cały czas brakuje także pielęgniarek, ale tu jak zapewnia dyrektor Kowalik, placówka na razie szuka ich na rynku lokalnym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj