Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpitalny magazyn pełen… skarbów! „Mamy stół operacyjny sprzed II wojny światowej” [FOTO]

Facebook Twitter

Kto by pomyślał, że w szpitalnym magazynie mogą znajdować się przedmioty sprzed dwóch wieków. A jednak! Wszystko dokładnie przejrzano, a najciekawsze umieszczono w specjalnie stworzonej Izbie Pamięci.

Sprzęt medyczny z czasów międzywojennych, nietypowe schorzenia na fotografiach, a także podręczniki dla lekarzy nawet z XIX wieku. To wszystko można zobaczyć w Izbie Pamięci w cieszyńskim szpitalu.

Idea utworzenia takiego muzeum powstała podczas jednej z wizyt w takim magazynie, gdzie był składowy sprzęt, który już nie jest używany. Większość tego sprzętu nie miała żadnej wartości użytkowej, natomiast znaleźliśmy tam kilka takich przedmiotów – perełek, które miały wielką wartość historyczną. Chcieliśmy je jakoś ocalić, zachować i wyeksponować, żeby ludzie zainteresowani historią, medycyną mogli zobaczyć, jak kiedyś leczono pacjentów.

– mówi Dariusz Babiak ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Lecznica ma bardzo długą historię, pierwszych pacjentów zaczęto przyjmować w 1892 roku. Od tamtej pory wiele się zmieniło:

Od tego czasu nastąpił ogromny postęp w medycynie, w diagnostyce, wtedy nawet nie było prostego aparatu rentgenowskiego, ten stary sprzęt był albo wyrzucany, albo złomowany, albo składowany w jakimś specjalnie do tego przeznaczonych magazynach. Niestety wiele sprzętu uległo zniszczeniu w czasie obydwu wojen światowych, zwłaszcza w czasie II wojny światowej. W Szpitalu Śląskim w Cieszynie był jeden z dwóch aparatów do naświetlania jodem. Niestety Niemcy pod koniec wojny wywieźli ten aparat w walizkach i on już do Szpitala Śląskiego nie wrócił.

Część sprzętu udało się jednak ocalić. Co można oglądać w Izbie Pamięci cieszyńskiej lecznicy?

Stół operacyjny sprzed II wojny światowej, jest aparat rentgenowski – jeden z pierwszych, jakie były używane, mamy bardzo stary – z czasów powojennych – aparat do znieczuleń podczas zabiegów operacyjnych, kilka sprzętów laboratoryjnych, też z okresu powojennego. Bardzo ciekawą rzeczą jest EKG, które jeszcze w zeszłym roku było użytkowane w jednej z przychodni w Ustroniu. To EKG jest wyprodukowane w latach 70., wygląda dość archaicznie, ale tak jak powiedziałem, jeszcze całkiem niedawno było działało, funkcjonowało i diagnozowało pacjentów.

Izbę Pamięci można odwiedzić po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj