Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sztuczna czy naturalna? O choinkę najlepiej pytać leśnika!

Facebook Twitter

Sztuczna czy naturalna? W wielu rodzinach pada to pytanie. Ta pierwsza posłuży dłużej, ta druga, nada świętom niepowtarzalny klimat. Choinka - na jaką się zdecydować?

fot. pixabay.com

Na pewno, jeśli wybierzemy naturalną, będzie ona przyjazna dla środowiska. Oczywiście można ją kupić przed marketami, czy w szkółkach leśnych, do zakupu zachęcają też sami leśnicy. Kto jak nie oni najlepiej się na drzewach znają. W Nadleśnictwie Wisła w tym roku do sprzedaży są oferowane dwa gatunki drzew. Mówi Magdalena Mijal starszy specjalista w Nadleśnictwie Wisła:

My na pewno stawiamy na patriotyzm lokalny. Najwięcej w naszych lasach jest świerków, najwięcej świerków sprzedajemy. Można jeszcze kupić jodłę kaukaską, która nie jest naszym rodzimym gatunkiem. (…) Bardziej trwała jest jodła, nasza rodzima i kaukaska. Świerk lubi gubić igły. Natomiast ma niepowtarzalny zapach, którego nie ma jodła.

Aby drzewko choinkowe dłużej wytrzymało, należy pamiętać, aby ustawić go daleko od źródeł ciepła. Warto też zadbać o to, by jego podstawa zanurzona była w wodzie. Wiele osób wybiera choinki w donicach, czy mają one szanse przetrwać zimę?

Tak, tylko trzeba zwrócić uwagę na to, żeby takiej choinki z domu nie wystawić prosto na niskie temperatury, ponieważ drzewko może też doznać szoku termicznego. Lepiej wcześniej włożyć je w pomieszczenie, gdzie jest przejściowa temperatura i dopiero na wiosnę ją wysadzić do gruntu.

Choinki świerkowe do 1,5 metra to wydatek rzędu 20 zł, większe do 2,5 metra to cena 30 zł. Jak dodaje Marek Mróz rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, warto rozważyć zakup choinki bezpośrednio od leśników:

Mamy pewność, że nie czekała długo od momentu ścięcia do zakupu.

Przed świętami, w lesie kupimy jednak nie tylko choinki:

Jeżeli kupujemy drzewko na bazarze, to warto czasem zapytać, czy ten, kto je sprzedaje ma certyfikat, że to drzewko jest z legalnego źródła. W niektórych nadleśnictwach będzie można kupić dodatkowo karpia. (…)

Więcej o choinkach i bożonarodzeniowych drzewkach w jutrzejszym (12.12.) Eko Patrolu Radia 90, tuż po godz. 8.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj