Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Sztuka kobiecości”. Majowe spotkanie i warsztaty dla kobiet w Boguszowicach

Facebook Twitter

O kobietach i dla kobiet. Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach zaprasza na majowe popołudnie poświęcone sztuce kobiecości. Najważniejszym punktem programu jest bowiem spotkanie z Beatą Wróbel: znaną seksuolog i ginekolog, współautorką pierwszych w Polsce przełomowych badań nad zdrowiem seksualnym kobiet.

fot.pixabay.com

W sobotę, 29 maja, w boguszowickiej placówce ma porozmawiać z mieszkankami naszego regionu. W tym dniu także okazja do udziału w warsztatach. Do wyboru: „Taniec Intuicyjny”, „Oddech Mandali”, „Śpiew Joni”, „Trening dna miednicy”, „Gimnastyka słowiańska” oraz relaks przy dźwiękach muzyki na żywo. W trakcie wydarzenia także Targowisko Natury i Rozwoju.

Sobota, 29 maja 2021 o 15:30

W programie:

  • 15:30 – 20:00 Targowisko Natury i Rozwoju
  • 16:30 – Spotkanie z dr Beatą Wróbel – “Sztuka Kobiecości” poprowadzi Mariola Rodzik-Ziemiańska
  • 17:30 – Muzyka na żywo “Patrycja Mizerska i Kamil Owczarek”
  • 18:00 – 20:00 “Warsztaty Kobiecości” do wyboru:
  • 18:00 – 19:00: „Trening dna miednicy” – Agata Paryl – s.Widowiskowa lub „Śpiew Joni” – Mariola Rodzik-Ziemiańska – s.Kameralna.
  • 18:00 – 20:00 „Oddech Mandali” – Elwira Zembrzuska – s.Plastyczna IIp.
  • 19:00 – 20:00 „Taniec Intuicyjny” – Dorota Dyszy – s.Widowiskowa lub „Gimnastyka słowiańska” – Ewa Zimoń – s.Kameralna

Gość specjalny: Dr Beata Wróbel

Doktor nauk medycznych, lekarka praktyk w zakresie ginekologii, położnictwa i seksuologii, filozofka, autorka pionierskich prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu seksuologii ginekologicznej. Laureatka nagrody „Mężczyzna i Kobieta” połączonych Towarzystw Naukowych Urologicznego, Ginekologicznego i Seksuologicznego otrzymanej w 2013 roku za szczególny wkład w interdyscyplinarny rozwój seksuologii. Współautorka polskiej wersji Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety, opublikowanej w Journal of Sexual Medicine w 2013. Autorka rozdziału pt. „Antykoncepcja w cyklu życia kobiety” we wznowionej w 2016. książce „Sztuka Kochania” Michaliny Wisłockiej. Bohaterka wydanej w 2020. książki pt: „Sztuka kobiecości”.
“Sztuka kobiecości” to zbiór rozmów z seksuolożką i ginekolożką dr Beatą Wróbel. Dziennikarka Aneta Borowiec rozmawia z doświadczoną, a także słynącą z ciętego języka i poczucia humoru lekarką o tym wszystkim, co się na kobiecość składa.

Muzyka na żywo: “Patrycja Mizerska i Kamil Owczarek”

Duet wokalno-instrumentalny. Wokalistka Studia Accantus i Teatru Muzycznego ROMA, wyśpiewująca wiersze światowych i wybitnych Poe… tu w towarzystwie studenta warszawskiej Akademii Teatralnej. Koncert na dwa głosy, okraszony ciepłym brzmieniem wiolonczeli i niecodziennymi aranżacjami, często zaskakującymi, nawet samych twórców.

Warsztaty od 18:00 do 19:00 – do wyboru:

„TRENING DNA MIEDNICY”
S.Widowiskowa (20 osób)

Praktyczny warsztat poznania czy ponownego rozpoznania mięśni dna miednicy. Nastawiony na kształtowanie samoświadomości ciała poprzez subtelny i bezpieczny system ćwiczeń. Przynosi on długotrwałą ulgę w dolegliwościach uroginekologicznych i seksualnych oraz stabilizuje i chroni przed przeciążeniami. Warsztat świadomej kontroli mięśni dna miednicy, wyjaśniający nieporozumienia, obalający mity związane z tą niewidoczną i czasem zapomnianą częścią ciała. Jest też dobrym wstępem do rozpoczęcia profilaktyki zdrowotnej. Przeznaczony dla kobiet w każdym wieku i o różnej kondycji psychofizycznej. Opracowany, by móc wprowadzać go w czynności dnia codziennego.

Prowadząca: Agata Paryl – fizjoterapeutka z 15-letnim doświadczeniem. Czynny Instruktor Nordic Walking i pływania. Uczestniczka wielu warsztatów, kursów i konferencji dotyczących między innymi: Terapii Watsu, Dietetyki i Odchudzania, Porozumienia bez Przemocy oraz wspierania rozwoju dzieci i osób niepełnosprawnych. Mama trójki dzieci. Interesuje się psychologią żywienia i praktycznymi sposobami wzmacniania zdrowia. Wolny czas wykorzystuje na poszukiwanie i doświadczanie aktywnych form ruchu.

„ŚPIEW JONI”
S.Kameralna Parter. (18 osób)

Fascynująca podróż w głąb kobiecego ciała dzięki wibracji własnego głosu w atmosferze odprężenia, głębokiego relaksu i uwolnienia. Podczas warsztatu rozluźnimy ciało, pogłębimy oddech i wydamy dźwięki. Naturalny głos wpływa korzystnie na całe ciało, umysł i duszę, wspiera układ fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Doświadczanie własnego głosu i głosu grupy podczas warsztatu pozwala na pobudzenie kreatywności, odnalezienie wewnętrznej mocy Kobiety, wypoczynek, a także odreagowanie stresu. Warsztat dla każdego niezależnie od wieku, zawodu i zagłębienia w osobistej drodze.

Prowadząca: Mariola Rodzik-Ziemiańska – trenerka rozwoju i muzykoterapeutka (Szałas Rozwoju oraz Szkoła Trenerów w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM w Katowicach), aktorka pieśni i wokalistka (Zawiało oraz TOMrzy), prowadząca Teatr Korzeni, starsza spec. ds. artystycznych i edukacji kulturowej oraz koordynatorka Działu Artystycznego w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Współzałożycielka Szkoły z Wyboru w Rybniku. Absolwentka Szkoły Trenerów MERITUM, Politechniki Wrocławskiej, kursu teatralnego “Ziemia-Pieśń” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, obecnie adeptka Muzykoterapii Integralnej. Uczestniczka wielu kursów i warsztatów: psychologicznych i poświęconych pracy z ciałem, praktyk: teatralnych, aktorskich i wokalnych z zakresu śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel oraz śpiewu archaicznego. W 1999 roku rozpoczęła drogę instruktora teatralnego pracując z grupami młodzieży w Klubie Filmowym “FOSA” przy Politechnice Wrocławskiej, prowadziła zajęcia z dziećmi w “Klubie Małego Artysty” w Fundacji Elektrowni Rybnik, pracowała jako instruktor i koordynator w wielu projektach, m.in. współpracując ze stowarzyszeniami: “Mały Kolberg”, “Uwagi wARTe”, “Instytut Społeczny Silesia”, “z Wyboru” oraz “Port Sztuki”. Łącząc wiedzę wielu dziedzin, głównie: teatru, muzyki, fizyki dźwięku, psychologii, psychosomatyki, energetyki ciała i geologii oraz wieloletnie doświadczenie trenerskie i sceniczne, stworzyła autorskie metody pracy w celu odkrywania mocy naturalnego głosu.

„ODDECH MANDALI”
S.Plastyczna II p. (10 osób)

Warsztat malowania mandali techniką akwareli w połączeniu z praktyką oddechową to sposobów na wyciszenie, wejście w głąb siebie i samopoznanie. Rytuał malowania mandali mający korzenie w tradycjach wschodu, wykorzystywany był m.in. przez Junga, który uczynił z niego metodę terapeutyczną. Mandala, obraz – koło – to prastara, istniejąca w każdej kulturze forma twórczej aktywności. Kartka papieru, akwarela, kolorowe kredki i odrobina luzu – tak niewiele trzeba, by znów poczuć dziecięcą radość tworzenia! Spontaniczny rysunek pozwala wyrazić siebie i dotrzeć do tego, co skrywamy w najgłębszych zakamarkach duszy. Podczas spotkania: odrobina teorii, wprowadzenie praktyczne (integracja, medytacja), tworzenie własnej mandali. Na spotkaniu każdy z uczestników otrzyma materiały do wykonania własnej mandali (karton, przybory do rysowania). Część praktyczna poprzedzona będzie wprowadzeniem do zagadnienia oraz pranayamą – ćwiczeniami oddechowymi i dharaną – krótką koncentracja wyciszającą.

Prowadząca Elwira Zembrzuska – nauczyciel jogi klasycznej i artysta plastyk, pedagog, założycielka Studia YogaRybnik.com. Zajmuje się projektowaniem, malarstwem, witrażem, ilustracją. Na co dzień pracuje jako nauczyciel jogi w swoim studio w centrum Rybnika, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Wodzisławiu Śl., nauczyciel projektowania graficznego w I LO w Rybniku, oraz instruktor sztuk pięknych w DK Boguszowice z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W pracy pedagogicznej wykorzystuje założenie, że już sam proces twórczy jest procesem uzdrawiającym. Proces w którym, nie ma wewnętrznego krytyka, w którym można cieszyć się radością tworzenia kolorem, fakturą, dźwiękiem. Absolwentka Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, oraz podyplomowych studiów: Techniki Relaksacyjne na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Studium Konserwacji Zabytków. Skończyła wielu warsztatów i kursów w ramach swojej ponad 20 letniej praktyki jako joginka i plastyk, w których pracowała z malarstwem intuicyjnym, technikami plastycznymi w pedagogice Waldorfskiej, symboliką mandali w koncepcji Jungowskiej, technikami oddechowymi w niwelowaniu stresu i zaburzeniach psychosomatycznych, mindfulness, psychosomatyką w jodze i relaksacji, relaksacją Jacobsona, treningiem autogennym Schultza, Somayog i techniką Aleksandra, oraz tańcem relaksacyjnym.

Warsztaty od g. 19:00 do 20:00 – do wyboru:

„TANIEC INTUICYJNY”
S.Widowiskowa (18 osób)

Terapia tańcem i ruchem to zajęcia choreoterapii, która pomaga rozpoznać napięcia jakie znajdują się w Ciele oraz wesprzeć w ich rozluźnieniu, tak by podstawowe funkcje życia działały w prawidłowy, lekki i swobodny sposób. Podejmiemy różnego rodzaju formułę ruchu – taniec swobodny, bezruch, improwizacja, wyobraźnia, wizualizacja, medytacja, medytacja w ruchu, obrazy wewnętrzne i głęboka relaksacja. Dzięki tym aktywnością będziemy mogły pogłębiać świadomość swojego ciała.

Prowadząca Dorota Dyszy – terapeutka pracy z ciałem praktykująca hawajski masaż ciała Lomi Lomi Nui oraz świadomą pracę z ciałem poprzez nauki dalekiego wschodu, kręgi mocy, taniec. Twórczyni Centrum Holistycznego w którym zajmuje się masażami i terapią od ponad 10 lat. Jej miłość do masażu zrodziła się, kiedy sama doświadczyłam masażu Lomi Lomi Nui i hawajskiej pracy z ciałem. Wykonuje zabiegi, takie jak: masaż hawajski Lomi Lomi Nui, masaż powięziowy, masaż bańką chińską, liftingujący masaż twarzy, refleksologię, masaż moksą, biodynamiczną terapię czaszkowo-krzyżową. Prowadzi również warsztaty rozwojowe, spotkania i sesje indywidualne.

„GIMNASTYKA SŁOWIAŃSKA”
S.Kameralna (15 osób)

Gimnastyka słowiańska to ćwiczenia, które dotarły do nas zza wschodniej granicy, z Białorusi, gdzie przetrwały przekazywane przez kobiety z pokolenia na pokolenie – jako sposób na utrzymanie ciała i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. Jest to system 27 ćwiczeń przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, z uwagi na to, że wpływają w określony sposób na żeński układ hormonalny. Praktykują je panie w każdym wieku i z różną kondycją fizyczną. Kierowana jest do wszystkich kobiet, które chcą zadbać o swoje zdrowie, sprawność, atrakcyjność i duchowość, a jej głównym założeniem jest to, że mocą kobiety jest piękno siła i energia, którą emanuje! Gimnastykę słowiańską możemy traktować jako proste i efektywne ćwiczenia fizyczne lub możemy podejść do niej jako do praktyki wspomagającej nasz rozwój osobisty i duchowy. Poznamy główne ćwiczenia słowiańskie z tak zwanego “świata górnego”, “świata średniego” I “świata dolnego” oraz przekonamy się jak dobrze i przyjemnie jest praktykować w kobiecym gronie, wzajemnie siebie poznając i wspierając.

Prowadząca: Ewa Zimoń – nauczycielka jogi klasycznej i gimnastyki słowiańskiej dla kobiet. Absolwentka Rekreacji ruchowej i turystyki na Wydziale Turystyki i Promocji Zdrowia w Żywcu, a także kursu instruktora ze specjalnością HATHA JOGI w Częstochowie. Uczyła się gimnastyki słowiańskiej w tradycji białoruskiej. Dwunastoletnia praktyka ćwiczeń z własnym ciałem i umysłem pozwala jej prowadzić i tworzyć własne unikatowe zajęcia i warsztaty dla osób chętnych i poszukujących odkrywania siebie na nowo. Fascynuje się naturoterapią i relaksacją, muzyką, filozofią, tradycją i kulturą słowiańską – pozwalają jej ciągle się rozwijać. Ewa to Kobieta z wiejsko – słowiańską duszą! Kochająca ludzi, zwierzęta, przyrodę, muzykę i życie zgodne z naturą. O swoich zajęciach pisze tak: „Moje zajęcia mają kilka stałych punktów m.in. rozgrzewkę stawów i mięśni, ćwiczenia oddechowe czy końcową relaksację – natomiast wszystkie cechuje intuicyjna inspiracja odczytująca wymagania zarówno całej grupy jak i indywidualnych potrzeb danej osoby, co sprawia że są zwyczajnie niepowtarzalne. Dodatkowo korzystając z płynnych i przyjemnych ćwiczeń gimnastyki słowiańskiej powodują, że każda uczestniczka odczuwa jeszcze bardziej pełnię swojej kobiecości!”.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021