Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szukasz dobrej książki? Sprawdź propozycje z raciborskiej biblioteki

Facebook Twitter

Gdzie jesteś, piękny świecie? pyta Sally Rooney, gwiazda młodej sceny literackiej w tytule swojej najnowszej powieści. Autorka „Normalnych ludzi” – bestsellerowej powieści i serialu BBC – wraca z kolejną opowieścią o współczesnych związkach damsko-męskich.

fot.mat.prasowe

Odpowiedzi na niemniej aktualne pytania szuka Catherine Belton, dziennikarka śledcza i autorka wnikliwej analizy putinowskiego reżimu. „Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi” to jedna z najlepszych i najważniejszych książek o współczesnej Rosji.

„Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi” – Catherine Belton

Wojna na Ukrainie, sponsorowanie polityki ekstremistycznej w Europie, wpływanie na wybory w USA w 2016 roku. W ostatnich latach Rosja Władimira Putina prowadzi skoordynowaną kampanię na rzecz rozszerzenia swoich wpływów i osłabienia zachodnich instytucji.
Jak i dlaczego do tego wszystkiego doszło i kto to zaaranżował?
Dziennikarka śledcza Catherine Belton opisuje historię dojścia do władzy Władimira Putina
i otaczającej go niewielkiej grupy ludzi z KGB. Zagłębiając się w funkcjonowanie Kremla Putina, dociera do kluczowych graczy wewnętrznej polityki i ujawnia w jaki sposób Putin zastąpił niesfornych potentatów epoki Jelcyna nowym pokoleniem lojalnych oligarchów, którzy podkopali gospodarkę
i system prawny swojego kraju i rozszerzyli wpływy na Zachód.

„Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi” – Joanna Flis

Lepszy pijący mąż niż żaden.

To ja jestem winna, że nadużywa alkoholu. Gdybym była lepszą żoną, przestałby pić. Muszę wszystko znieść i wytrzymać, bo dzieci powinny mieć matkę. Gdy mój syn mi obiecuje, że więcej nie będzie ćpać, wierzę mu i odpuszczam. Do kolejnego razu… Kiedy rodzice pili, byłam odpowiedzialna za swoje młodsze rodzeństwo. To przecież naturalne, że o rodzinę trzeba dbać w każdej sytuacji. To jedne z najczęstszych przekonań osób współuzależnionych. Jeśli choć jedno kojarzy ci się z własną sytuacją, koniecznie musisz przeczytać tę książkę.

„Rodzina Strangerów” – Katherena Vermette

Cedar Stranger prawie zapomniała, jak wygląda jej rodzina. Phoenix Stranger prawie zapomniała, jak to jest być wolną. A Elsie Stranger już prawie straciła nadzieję. Po latach spędzonych w rodzinach zastępczych Cedar zamieszkuje ze swoim prawie nieznanym ojcem. Chociaż zmaga się z bólem rozłąki z matką Elsie i siostrą Phoenix oraz musi odnaleźć się w nowym domu otoczona przez obcych, to ma nadzieję na nowy rozdział w swoim życiu. Phoenix rodzi dziecko, którego nigdy nie będzie jej dane wychować. To jej najgorsza kara za błędy przeszłości. Elsie, walcząca z uzależnieniem, jest zdeterminowana, by zmienić swoje życie. Chce znów być z córkami i stać się osobą, na której będą mogły polegać. W przeciwieństwie do jej matki.

„Piach” – Urszula Zajączkowska

Najnowszy tom poetycki laureatki Gdyni i Kościelskich.
„Piach” będzie nie lada zaskoczeniem dla wielbicieli twórczości poetki. Osadzony w lingwistycznej medytacji nad słowem, przywodzącym na myśl twórczość Białoszewskiego, jest jednocześnie hymnem na cześć ciała, biologii i organicznego trwania.

fot.mat.prasowe

„Manekin w peniuarze. Moda w II RP” – Magdalena Idem

Manekin w peniuarze to pełna smakowitego szczegółu wyprawa w przeszłość i barwna opowieść
o tym, skąd czerpano pomysły i na ile oryginalna była polska moda w międzywojniu. Autorka odkrywa, kto kształtował styl ówczesnych gwiazd oraz jak trendy z wybiegów i żurnali miały się do tego, co nosili obywatele II RP. Przywołuje nazwiska – dziś często już zapomniane – osób, od których zależało, co noszono w danym sezonie, ale też jak wyglądały wnętrza i styl życia. To w tym krótkim czasie między dwiema wielkimi wojnami pojawiły się zupełnie nowe fasony ubrań, a także nowatorskie podejście do prasy i reklamy. To również wówczas dostrzeżono wagę aktywności fizycznej, zdrowego żywienia i pielęgnacji. Czy zatem naprawdę nie było polskiej mody
w dwudziestoleciu i rodzimą branżę stać było wyłącznie na kopiowanie Paryża?

„Gdzie jesteś, piękny świecie” – Sally Rooney

Alice, pisarka, poznaje Felixa, pracownika magazynu wysyłkowego, i proponuje mu wspólną podróż do Rzymu. W Dublinie jej najlepsza przyjaciółka Eileen próbuje dojść do siebie po rozstaniu
z partnerem i zaczyna flirtować z Simonem, mężczyzną, którego zna z dzieciństwa.
Alice, Felix, Eileen i Simon są jeszcze młodzi – ale życie już daje się im we znaki. Pożądają się, zwodzą, spotykają i rozstają. Uprawiają seks, martwią się o swoje przyjaźnie oraz świat, w którym żyją. Czy będą świadkami jego końca? Czy zdołają uwierzyć w istnienie pięknego świata?

„Skrawki” – Krzysztof Jóźwik

Czy ktoś mógł go jeszcze uratować? Czy nie lepiej byłoby skończyć te cierpienia i pozwolić swojemu okaleczonemu ciału odejść z tego świata?
W okolicach Warszawy policja znajduje resztki zwłok bestialsko okaleczonych mężczyzn. Zwyrodniały morderca niewiele pozostawia z ciał swoich ofiar. Prowadzący śledztwo, podkomisarz Krzysztof Kalinowski, musi odpowiedzieć na pytanie dlaczego zamordowanym brakuje większości mięśni
i innych narządów wewnętrznych? I co ze zbrodniami ma wspólnego trójka mieszkających w Aninie sąsiadów? W tym czasie giną kolejni mężczyźni.

„Smętny szofer z Alster” – Hakan Nesser

Inspektor Gunnar Barbarotti powraca!
Właściwie to nie powinienem żyć – pisze w swoim dzienniku w 2012 roku były wykładowca uniwersytecki i kierowca autokaru, Albin Runge. Kiedy więc ktoś grozi mu śmiercią, wcale się temu nie dziwi. Złowrogie wiadomości z czasem przykuwają uwagę policji w Kymlige.
W 2018 roku, kiedy inspektorzy kryminalni Gunnar Barbarotti i Eva Backman spędzają kilka jesiennych tygodni w parafii Rute na północy Gotlandii, sprawa nieszczęsnego Albina Runge nieoczekiwanie nabiera nowego znaczenia.  W dawnym śledztwie coś musiało pójść nie tak. I to bardzo nie tak.

[Opisy książek pochodzą od wydawców]

Te i wiele innych nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie biblioteki oraz w katalogu bibliotecznym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj