Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szybkość, adrenalina, ryk silników i zapach spalin. W Rybniku odbył się Karting-Show [FOTO]

Facebook Twitter

Szybkość, adrenalina, ryk silników i zapach spalin. W Rybniku odbył się Karting-Show. W pokazach sportów kartingowych na torze rolkowym w dzielnicy Paruszowiec-Piaski pojechali zawodnicy wszystkich kategorii, od najmłodszych do najstarszych.

fot. Joanna Lenart

Ten najmłodszy, który zaprezentował się na torze miał 4 lata. To Franciszek Bramchan ze Skrzyszowa:

Radio 90: Co lubisz w tej zabawie?

Franciszek Brachman: Jeżdżenie.

Radio 90: Jak ty jeździsz?

Franciszek Brachman: Szybko.

Radio 90: I to lubisz

Franciszek Brachman: Tak.

Radio90: I nie boisz się dodawać gazu

Franciszek Brachman: Nie.

Radio 90: Powiedzmy, jakie sukcesy ma już Franek na swoim koncie?

Dawid Brachman: Franek na swoim koncie ma starty w trzech pokazach. Pierwszy był w Słomczynie na czwarte urodziny, drugi start był w Pucharze Słowacji w morawskim pucharze w Trzyńcu w Czechach. W stawce 22 zawodników, a trzeci był niedawno w Retrogokart Silesia organizowanym w gokartach zabytkowych. Franek od najmniejszych lat, od półtora roku bardzo lubił siedzieć w samochodach, bawić się kierownicą. W wieku 3 lat dostał pierwszy samochód spalinowy, wsiadł, pojechał. Przyszła zima, musieliśmy wymyślić coś innego. Pojechaliśmy na tor kartingowy. Kolejnym krokiem było wyjście na otwarte tory właśnie w tym sprzęcie, na którym Franek jeździ teraz. Idziemy w to, czekamy jak Franek będzie chciał jeździć – będzie jeździł. Jak nie będzie chciał – będzie robił to, co będzie chciał robić.

– dodaje tata Franka, Dawid Brachman.

Ta dyscyplina łączy w sobie sport i motoryzację, czyli moje dwie największe pasje

– powiedział nam Kacper Nadolski startujący w kategorii Shifter ROK, czyli gokartów z biegami:

Kacper Nadolski: Przeciążenia na zakrętach w kartingu sięgają rzędu 3g, czyli naprawdę można się napocić, także musimy codziennie trenować ciężko. Ja trenuję po godzinę, dwie dziennie. Każdego dnia, żeby wytrzymać ten wyścig, być coraz lepszym. To jest bardzo trudny sport, ponieważ sukcesy przychodzą po latach żmudnej pracy. Jest to bardzo techniczny sport, gdzie jeden zły ruch kierownica na zakręcie decyduje czy będziemy w pierwszej dziesiątce, czy w pierwszej pięćdziesiątce. Każdy szczegół ma znaczenie, musimy pracować każdego dnia, żeby być coraz lepszym.

fot. Joanna Lenart

Kacper Nadolski swoim bolidem w ciągu 3 sekund rozpędza się do setki:

Kacper Nadolski: To jest kategoria biegowa, jedyna kategoria, w której mamy biegi. Mam 6 biegów, pojemność silnika to jest około 125 cm³, ale moc to 50 KM. Przy masie własnej gokarta około 100 kg. Jadę +/- 160 km/h na prostej. Istna bestia. Kocham tę prędkość, kocham rywalizację, kocham zapach spalin, hałas silnika i całą otoczkę motorsportu.

Z kolei Tomasz Stefaniak z Rydułtów przekonuje, że karting to sport dla każdego, niezależnie od wieku:

Tomasz Stefaniak: Wiek tutaj nie gra roli. Uważam, że na sporty motorowe nigdy nie jest za późno. Ja zacząłem akurat z gokartami w wieku 45 lat, natomiast motoryzacją pasjonuje się od młodych lat. Uważam, że na sporty motorowe nigdy za późno. Jak komuś płynie w żyłach odrobina etyliny, to zawsze można spróbować siąść do takich małych „potworów” i spróbować swoich sił.

Radio 90: Za tą szybkość kochacie to najmocniej?

Tomasz Stefaniak: Oczywiście, to jest trudna droga, nie powinno się takich rzeczy robić, wiadomo, od tego są takie miejsca, takie pojazdy, gdzie można się wyszaleć. Frajda jest taka z jakiegoś super sportowego samochodu.

fot. Joanna Lenart

W Rybniku trwają rozmowy na temat budowy profesjonalnego toru kartingowego – mówiliśmy o tym na naszej antenie. Tematem zainteresowane są także miasta ościenne, m.in. Rydułtowy:

Marcin Połomski: Rydułtowy też interesowały się swego czasu takim torem kartingowym w Rydułtowach. Natomiast mamy mało miejsca, jeżeli w sąsiednich gminach, tutaj w Rybniku coś takiego powstaje, to tym bardziej my takie inwestycje wspieramy. Bo nasi mieszkańcy, my sami tez możemy z tego skorzystać. A nóż w Rydułtowach znajdzie się nowa przestrzeń, która będzie to też mogła w przyszłości u siebie zlokalizować. Wiemy, że wiatr we włosach, szybka jazda, ostre zakręty do jest coś fajnego.

dodaje Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów. Działka, na której w Rybniku ma zostać wybudowany tor kartingowy, zlokalizowana jest w dzielnicy Rybnicka Kuźnia. Rybnickie służby komunalne zleciły wykonanie koncepcji przyszłej inwestycji.

Zobacz zdjęcia Joanny Lenart:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj