Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Ta podwyżka była nieunikniona”. Jastrzębianie zapłacą więcej za śmieci. Mamy komentarz władz miasta

Facebook Twitter

Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju będą płacić więcej za śmieci. Nowe ceny będą obowiązywały od 1 października. Z podwyżkami musieli już dawno zmierzyć się mieszkańcy innych miast i gmin w regionie i w kraju. Teraz przyszedł czas na Jastrzębie.

fot.pixabay.com

Obecnie podstawowa opłata w mieście za wywóz śmieci to 12 złotych od osoby i jak mówi zastępca prezydenta Jastrzębia-Zdroju, są to stawki…

Robert Cichowicz: Chyba najniższe w Polsce, prócz nas jeszcze Goleniów miał stawkę 12 złotych od osoby. Niestety nadszedł czas, że musieliśmy ogłosić procedurę przetargową na odbiór nieczystości w naszym mieście. Ostatnio obowiązująca umowa się skończyła. Ceny niestety z roku na rok sukcesywnie rosły i zderzyliśmy się z taką ceną jaką nam podyktował rynek w bieżącym roku. 12 złotych już nie będzie, to jest cena z przed ponad 3 lat. Cena dla Jastrzębia plasuje się w cenach średnio rynkowych, będzie wynosiła 29,50.

Podwyżkę opłat wymusiło kilka czynników

-dodaje prezydent

Robert Cichowicz: W głównej mierze obserwowany wzrost minimalnego wynagrodzenia, przypomnę, że w roku 2019 było to 2100 złotych, w przyszłym roku będzie to już 3000, a tą stawkę już wykonawca wliczył w koszty umowy jak również wzrost cen energii o 20%, wzrost cen opłaty środowiskowej o 60%, nie wspomnę o rozregulowanym rynku formalno-prawnym, także niepewność prawa powoduje, że wykonawca też musi zabezpieczać się przed ewentualnymi zmianami, które mogą wpłynąć na podniesienie cen, stąd pewnie w całej Polsce takie ceny są powyżej 30 złotych już obserwowane.

Jak na informacje o podwyżce, i to znaczącej o ponad 100 procent zareagowali mieszkańcy?

W ślad za zmianą cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nieruchomościach zamieszkałych, zmieniają się również opłaty dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale gdzie powstają odpady komunalne. I tak, za 120-litrowy worek lub pojemnik odpadów zbieranych w sposób selektywny opłata będzie wynosiła 24 złote, za 240 litrów – 48 złotych, a za 1100 – 220.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024