Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Tę wolność, którą teraz mamy wywalczyli nasi górnicy”. Fundacja JSW świętuje 40-lecie podpisania Porozumienia Jastrzębskiego [WIDEO]

Facebook Twitter

Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej ruszyła z kampanią, która przypomina co udało się wywalczyć górnikom strajkującym w 1980 roku. W Radiu 90 również przypominamy, że dzięki Porozumieniu Jastrzębskiemu mamy wolne weekendy, możemy spędzać je z rodzinami, uprawiać sport, mieć czas na pasje.

Zaglądamy do archiwum Radia 90. W 2004 roku wydarzenia z 1980 roku w Radiu 90 wspominali jedni z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego- Tadeusz Jedynak i Grzegorz Stawski:

Jak się zapisuje, że trzeba traktować górników po ludzku, to jakie musiały być stosunki, jak ludzie pracowali, że powstał takin punkt w porozumieniach strajkowych zapisywać. Przede wszystkim porozumienie jastrzębskie dało całej Polsce wolność słowa. Wolne soboty to jest jeden problem, ale w niedziele był obowiązek przymusu pracy w niedziele. Był system wyniszczający siły i ludzi, tych punktów w gdańskim porozumieniu nie było, a tutaj pokazano jak jest traktowany polski robotnik.

3 września minęła 40. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Fundacja JSW ruszyła z kampanią, która przypomina co udało się wywalczyć strajkującym w 1980 roku górnikom. To m.in. wolne soboty i niedziele, które możemy spędzać z bliskimi. Wyjaśnia Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej:

Te 40 lat temu, górnicy jastrzębskich kopalń, głównie obecnej kopalni Zofiówka, walczyli o wolność i wywalczyli tą wolność nie tylko dla siebie, ale dla całej Polski. Wtedy mówiliśmy o tym, żeby nie pracować w soboty, niedziele, w dni wolne odpoczywać. Wiele z tych punktów jest ponadczasowo aktualnych. One generalnie sprowadzają się do tego, żeby oddać szacunek pracy ludzkiej i godność temu pracownikowi. W związku z tym uznaliśmy, że trzeba pójść o krok dalej i spróbować tutaj na tej ziemi, lokalnie zrobić akcję, gdzie pokażemy drogą naszych górników i tej idei, którą oni wtedy wywalczyli jako ważny element budujący świadomość również tego regionu. Powstało takie hasło: „Jastrzębie-Zdrój, Jastrzębska Spółka Węglowa to kraina wolnych ludzi.” Wolnych, bo wolne soboty, wolne niedziele, wolny dzień pracy, szacunek dla człowieka i czas wolny spędzany z rodziną. W związku z tym fundacja, która wspiera tutaj dużo takich inicjatyw oddolnych w przedszkolach, szkołach, żłobkach, kołach gospodyń wiejskich na terenie gdzie funkcjonujemy, na terenie, gdzie chcemy być dobrym sąsiadem. Poprosiliśmy naszych obdarowanych, żeby nam pomogli taką akcję społeczną zrobić, żebyśmy naszemu młodemu pokoleniu pokazali, że 40 lat temu na tej ziemi działy się ważne zmiany dla Polski. Tą wolność, którą teraz mamy wywalczyli nasi górnicy.

Kulminacyjnym momentem kampanii będzie 11 listopada, czyli Święto Niepodległości. Co zaplanowano?

Msza w kościele na górce, z prałatem Czarneckim, naszym przywódcą duchowym, człowiekiem, który tutaj jest od zawsze, budował ten kościół, był z górnikami kiedy ich zwalniano z pracy. Mamy problem taki, że bardzo szybko zapominamy co się działo. W tej chwili mamy okres pandemii, widzimy jak sytuacja wygląda wokół, mamy ograniczone swobody, musimy zachować dystans i starać się odnaleźć w tej sytuacji, natomiast uważamy, że to nie może wpłynąć na to co jest najistotniejsze. Nie możemy stracić szacunku do samych siebie. Prałat Czarnecki będzie o tym mówił na mszy za ojczyznę, a potem o godz. 16:00 robimy takie przedstawienie. Postać niezłomnego rotmistrza Pileckiego, chcemy pokazać jak ten nasz prałat przez te wszystkie lata z nami był. Oni wtedy nie wiedzieli, że system padnie, będziemy w Unii Europejskiej i będziemy ważnym elementem Europy. Wtedy ludzie mieli zupełnie inne problemy. (…) Chcemy, żeby młode pokolenie to zobaczyło, o historii trzeba pamiętać, ją kultywować, bo będzie się zmuszonym przeżyć ją jeszcze raz. Takim ważnym momentem będzie godz. 20:00. Chcielibyśmy prosić wszystkich naszych sympatyków, pracowników, żeby świeczkę Caritasu (bo z nimi współpracujemy, robimy akcje dla dzieci wykluczonych i niepełnosprawnych) zapalić w hołdzie bezimiennych bohaterów, o których nie pamiętamy, a dzięki nim możemy żyć tak jak żyjemy.

Teraz rozmowa z mieszkańcami Jastrzębia: jak spędzają wolny czas, czy cieszą ich wolne soboty i niedziele?

Podkreślamy w Radiu 90, że wolne weekendy mamy dzięki Porozumieniu Jastrzębskiemu, to był jeden z postulatów.

40-lecie Porozumienia Jastrzębskiego i kampania Fundacji JSW będzie wracać w Radiu 90 w tym tygodniu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024