Zanieczyszczona Nacyna. Strażacy stawiają tamy na rzece [WIDEO]
Nieznana substancja przedostała się po południu do Nacyny. Woda zaczęła się pienić.
REKLAMA
Nieznana substancja przedostała się po południu do Nacyny. Woda zaczęła się pienić.
"Mini zoo w centrum Rybnika" - mówią nasi słuchacze, skarżący się na szczury, jakie zadomowiły się w rzece Nacynie. Na odcinku między ulicą Raciborską, a Hallera można spotkać gołębie, kaczki, nutrie oraz szczury.
Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na regulację rzeki Nacyny. Jest konkretne działanie, by zapobiec zalewaniu ulic Radoszowskiej i Generała Stanisława Maczka w Rydułtowach w sytuacji gwałtownych opadów deszczu. Jak wiecie z Radia 90: każda nawałnica powoduje małą powódź w tym miejscu naszego regionu.
Nutrie - sympatyczne gryzonie, które kilka lat temu zadomowiły się w Rybniku, okazują się sporym problemem. Zwierzęta, których stale przybywa, niszczą skarpy na rzece Nacynie. Powstały wyrwy, które grożą podtopieniami.
Ulica Radoszowska w Rydułtowach jest nieprzejezdna już trzecią dobę. Droga jest zalana w wyniku intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodzą od kilku dni przez nasz region.
Nutrie niszczą koryto rzeki Nacyny przy rybnickich bulwarach. Trwa umacnianie skarpy wzdłuż jej brzegów. Gryzonie, które kilka lat temu zadomowiły się w Rybniku, rozmnażają się w sposób niekontrolowany.
Czy tego chcemy czy nie, nutrie - sympatyczne gryzonie, na stałe wpisały się w pejzaż Rybnika. Zwierzęta szczególnie upodobały sobie rzekę Nacynę, gdzie mają żerowiska. Ile ich jest - nikt nie wie, ale pewne jest to, że z roku na rok ich liczba rośnie.
Lasy, podczas ostatnich miesięcy pandemii, były dla wielu z nas miejscem wytchnienia i odpoczynku. Trzeba zaznaczyć, że blisko 1/3 powierzchni kraju zajmują właśnie tereny leśne. Mimo tak dużej powierzchni trzeba o nie dbać i pamiętać o nowych nasadzeniach.
Łączą nas drzewa” to kampania, która pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy realizowana jest w wielu miejscach w całym kraju. Ma zwrócić uwagę Polaków na istotną rolę, jaką odgrywają drzewa w otaczającej nas przyrodzie. O tym w kolejny odcinku Eko Patrolu Radia 90
Dzisiaj w programie dwa tematy związane z przyrodą, drzewami i odpoczynkiem. Zaczynamy od Rybnika. Fundacja „Mój Las” zaprasza wszystkich chętnych do akcji społecznej. Brzmi poważnie, ale chodzi o posadzenie własnego drzewa. To okazja, by dobrze spędzić sobotę, dobrze dla siebie i dla otoczenia.
Długo czekaliśmy na tę majówkę, choć pogoda może nie do końca jest taka jak sobie wymarzyliśmy, to perspektywa kilku wolnych dni zapewne poprawia humor. Dzisiaj w programie odwiedzimy Wisłę, Cieszyn, będziemy też w Rybniku.
''W weekend majowy otwieramy kładkę nad Nacyną'' - zapowiedział w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Gospodarz miasta jednocześnie przeprosił, za roczne zamknięcie tej przeprawy dla pieszych i rowerzystów w centrum Rybnika.