Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tak możesz uratować życie. Akcja DKMS w piątek i sobotę w Rybniku

Facebook Twitter

Aż co piąty polski pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczep. Nadzieją mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni dawcy. Im większa ich baza, tym większe szanse na skuteczną terapię. W piątek (14.10.) i w sobotę (15.10.) okazja, by do niej dołączyć.

fot. facebook.com/fundacja.dkms.polska

Fundacja DKMS Polska w Rybniku będzie prowadziła rejestrację. W czwartek (13.10.) przypada bowiem Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Najpierw na terenie centrum handlowego Focus Park, a potem w Edukatorium Juliusz będzie można wypełnić formularz, a następnie pobrany zostanie wymaz z wewnętrznej strony policzka. Dawcą może zostać każdy, zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi.

Tylko co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Aż 75% pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc dawcy niespokrewnionego.

W Rybniku odbędą się dwie akcje:

  • 14.10 C.H Focus Park w godz. 12.00 – 20.00
    15.10 Edukatorium Juliusz w godz. 15.00 – 18.00

Na czym to wszystko polega?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować poprzez wypełnienie formularza z danymi osobowymi, a następnie pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców, a proces trwa ok. 2-3 miesiące. Jeśli wystąpi zgodność między Tobą a Pacjentem skontaktujemy się telefonicznie, mailowo lub wysyłając korespondencję drogą pocztową – Fundacja DKMS wykorzysta wszystkie drogi kontaktu.

Zapytamy, czy nadal chcesz oddać swoje komórki macierzyste. Jeśli tak, przeprowadzimy kilka testów i zadamy kilka pytań, aby upewnić się, że będziesz w stanie oddać swoje komórki macierzyste.

– tłumaczy Joanna Skiba, lokalny lider wolontariatu DKMS

W jaki sposób pobiera się krwiotwórcze komórki macierzyste?

Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych. Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 90% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia. Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj