StartW Radiu 90

Tak się to robi w Chinach!

W polskim alfabecie mamy 27 liter, w chińskim ponad 6 tysięcy znaków. Trudną sztukę chińskiej kaligrafii poznawali rybniccy studenci. Zajęcia prowadził Mirosław Barszowski ze Stowarzyszenia Dalekowschodnich Sztuka Walki Tao. Odwiedził ich Arkadiusz Żabka:

Chińska kaligrafia wyróżnia się od innych kaligrafii techniką ponieważ jest malowana na specjalnym papierze zwanym Xuan, który jest w pewnym stopniu chłonny, używając specjalnego pędzla i specjalnego atramentu. Atrament jest przygotowywany z sadzy sosny lub dymu ropy z dodatkiem substancji kleistej. Do przechowywania używa się wyrobów garncarskich. Naczynia te są twarde i płaskie a kaligrafista używa ich do mieszania wody z atramentem, który produkuje przez kruszenie na nich patyczka atramentowego (ink stick). Ważnym jest aby przewidzieć właściwą ilość atramentu potrzebną do skończenia pracy. W razie wypadku kiedy artystka musi pokruszyć patyczek ponownie istnieje możliwość zmiany koloru odcieni… To trudna i wymagająca sztuka:

Pędzle są wykonywane z bambusa wraz z wiązką sierści zwierząt jak jelenia, królika, wilka, owcy itd. Wybór poszczególnych zwierząt zależy od typu kaligrafii. Cienki typy sierści (np królika) były używane kiedy kaligrafia była bardziej delikatna. Kaligrafista zawsze trzyma pędzel w taki sposób aby dłoń nie miała kontaktu z włosiem [źródło]:

Zostaw komentarz