Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tak świętował Wodzisław Śląski setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

„Bohaterowie tamtego czasu pozostawili nam testament, testament napisany miłością do ojczyzny i wielokrotnie przelany krwią” – napisał w liście do mieszkańców Wodzisławia Śląskiego premier Mateusz Morawiecki. W mieście odbyło się przypomnienie ważnego momentu w historii. Setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski świętowano w sobotnie (2.07.) popołudnie.

Przejazd grup rekonstrukcyjnych, żołnierzy na koniach, przemarsz harcerzy i orkiestry przez symboliczną bramę powitalną – nazywaną Bramą Wolności – to zainaugurowało świętowanie na rynku. Brama była kopią tej, którą sto lat temu przygotowali mieszkańcy, wówczas zbudowana ona była z węgla. Jak mówi radiu 90 historyk Grzegorz Kamiński –

Cała oprawa powitania przed stu laty przepełniona była symbolami.

Grzegorz Kamiński: Tego czarnego złota jak się tutaj mówi na węgiel. Proszę zobaczyć i piękny napis 'Szczęść Boże” nie „dzień dobry”, to przepiękny symbol, że oni stoją tutaj na warcie i na tej warcie tez stali w 1922 roku, w strojach górniczych. Górnośląscy tutaj z Wodzisławia na pewno musieli się w to zaangażować, bo nikt tych bram nam z Warszawy nie przywiózł. Tak jak sztandary, Górnoślązaczki to haftowały, siostry zakonne pomagały. Proszę zobaczyć wyniki plebiscytu. Oczywiście prawie 60% jest za Niemcami, przeszło 40% za Polską, ale właśnie te 40% Górnoślązaków za Polską. 600 lat Górny Śląsk nie jest przy państwie polskim, a Górnoślązacy zachowali tradycje, kulturę i wiarę.

Grzegorz Kamiński

Nie byłoby tych chwil, jakie dzisiaj przeżywamy, gdyby nie III Powstanie Śląskie

– mówił wojewoda Jarosław Wieczorek i wspominał Bitwę pod Olzą.

Jarosław Wieczorek: Gdyby nie jedno z najważniejszych wydarzeń zbrojnych, które miały na tej ziemi miejsce. A chcę tutaj przywołać Bitwę Olzańską, jedno z najkrwawszych bitew podczas wszystkich trzech powstań. Gdzie ponad 50 bohaterów oddało najwyższą cenę, zapłacili życiem za to, aby ducha polskości nie zgubić i nie utracić, to pod przywództwem i dowództwem Józefa Michalskiego ówczesnego podporucznika 23 maja 1921 roku udało się skutecznie odeprzeć kontrofensywę niemiecką.

Jarosław Wieczorek wojewoda Śląski

Obecność grup rekonstrukcyjnych, harcerzy, całe wydarzenie robi spore wrażenie, trzeba pamiętać o tych datach

– mówili obecni na wodzisławskim rynku.

Pokaz nowoczesnego uzbrojenia Wojska Polskiego jak chociażby czołgu Leopard 2PL przyciągnął wiele osób, ale i ten sprzęt, i uzbrojenie sprzed kilku dekad miało wielu oglądających.

W Wodzisławiu zaprezentowały się różne grupy rekonstrukcyjne. Była m.in. ekipa z Wieliczki.

Piotr Lachman i Rafał Podsiadło

Przykładamy do tego wielką wagę, żeby stroje odtworzyć jak najbardziej realistycznie

– mówią Piotr Lachman i Rafał Podsiadło.

Jesteśmy grupą pokazującą Policję Państwową.
Ja akurat na sobie mam mundur III Brygady, która walczyła w Afryce, a później we Włoszech. To mam dokładnie odwzorowane i część jest oryginalnych eksponatów z epoki. Staramy się jak najbardziej pokazać historię taką, jaka była. Jestem w egzotycznym mundurze jak na Polskę, ponieważ jest to Afryka i Włochy, ale jest to mundur Wojska Polskiego. Nie było w Polsce tych mundurów, ale walczyli o Polskę o niepodległość. Skąd pozyskujemy mundury? Na moim przykładzie – hełm pozyskany Wielka Brytania, buty Stany Zjednoczone, mundur Hongkong, szelki, ładownice – Indie. Jest to cały świat, akurat w moim przypadku, kolega tutaj ma wszystko z Polski, a ja muszę szukać na całym świecie.

Ale w Wodzisławiu była nie tylko prezentacja sprzętu militarnego, także tego związanego z życiem codziennym, na rynku stanęła m.in. budka z wyrobami tytoniowymi, to zbiory Tomasza Pluty z Krzanowic.

Tomasz Pluty kolekcjoner z Krzanowic

Zwieńczeniem wydarzenia na rynku był koncert „Witaj Polsko”, w którego trakcie wystąpiły orkiestry: Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana oraz Orkiestra Śląskich Kameralistów. Na scenie pojawili się także soliści m.in. Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Sebastian Riedel, czy Grubson oraz Rafał Kozik wraz z Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj