Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Takiego domu nie ma jeszcze w całej Polsce! Powstanie w naszym regionie!

Facebook Twitter

To nowość: budynek z mieszkaniami dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Będzie je można wynająć już za kilka miesięcy. Oprócz tego, że seniorzy dostaną swoje cztery kąty, w razie potrzeby będą mogli liczyć także na opiekę medyczną.

Inicjatorką działań, stworzenia tego typu domu jest Grażyna Malczyk, z którą rozmawiała Małgorzata Kmieciak:

Krótko mówiąc będzie to bezpieczny dom dla emerytów – bez barier, dostosowany do potrzeb w zależności od sytuacji ekonomicznej i zdrowotnej każdego emeryta. To jest mój stary pomysł, nosiłam się z nim przez przez bardzo długi czas. Wynika on z moich doświadczeń zawodowych, ja jestem pielęgniarką i od wielu, wielu lat zajmuję się tą dziedziną – opieką nad osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi.

To może nie wygląda tak, że nie jesteśmy krajem dla starych ludzi, natomiast nasze społeczeństwo się starzeje – demografia nam to pokazuje. Tutaj jest taka możliwość i oferta jest tak skonstruowana, że można zamieszkać jako emeryt – osoba samodzielna, zdrowa, która potrafi swoje gospodarstwo domowe sama prowadzić, ale ma dobre warunki mieszkaniowe. Jednak jest także możliwość, by z oferty skorzystały osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi. Można zamieszkać jako osoba zdrowa, a w momencie, kiedy pojawią się problemy zdrowotne, wtedy nie trzeba zmieniać mieszkania, tylko mieszkać tak długo, jak ktoś sobie tego życzy.

Radio 90: Czyli wynajmuję mieszkanie z możliwością opieki pielęgniarskiej…

Tak oczywiście – pielęgniarskiej, lekarskiej, rehabilitacyjnej, każdej wynikającej ze stanu zdrowia.

Dom bez barier „Maja” powstanie w dzielnicy Wilchwy w Wodzisławiu Śląskim. Ma być gotowy latem:

W tej chwili już jest zainteresowanie, osoby pytają, dzwonią, robimy już nabór. Z mojego doświadczenia wynika, że osób chorych w starszym wieku, potrzebujących pomocy jest dużo, ale nie zawsze ta oferta na rynku była przygotowana tak, by spełniać ich różne wymogi. W tej chwili to co my robimy, to opiekujemy się osobami chorymi, natomiast ofertę chcemy skierować także do osób zdrowych lub z niewielkimi problemami zdrowotnymi: osoby po wylewach, po zawałach, z innymi schorzeniami, które mają problem z dostaniem się do mieszkania, bo mieszkają na 1, 2 piętrze w budynku, w którym nie ma windy. Z naszych doświadczeń wynika, że niektórzy schorowani ludzie przez cały rok nie opuszczają swoich mieszkań tylko z powodu barier architektonicznych.

Radio 90: Jednak w tym budynku tych barier nie będzie…

Budynek jest całkowicie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Radio 90: Czyli powiedzmy wprost: to będą podjazdy, to będą windy, tam nie będzie progów.

Tak. Tak jest ten obiekt zaprojektowany.

Radio 90: Mówimy „osoba będzie mogła zamieszkać”, ale z tego co mi wiadomo, to także małżeństwa będą mogły skorzystać z oferty, prawda?

Tak, oczywiście. I to też jest nowością na rynku. Mieszkania tak są zaprojektowane, żeby mogło tam mieszkać małżeństwo, które chce samodzielnie prowadzić swoje gospodarstwo domowe i również mogło liczyć na pomoc na każdym etapie problemów. Każdy może mieć swoje samodzielne mieszkanie, wszystko jest tak zaplanowane, że można mieć jeden lub dwa pokoje, aneks kuchenny, łazienkę, a całe mieszkanie pozbawione jest barier architektonicznych. W tej chwili jest już duże zainteresowanie, osoby pytają, dzwonią, robimy już nabór.

Szczegóły tego pomysłu są dostępne na stronie www.mieszkaniebezbarier.com.pl. W budynku ma działać również ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych. To wynika z naszych doświadczeń, osoby starsze są często samotne- mówi nam Grażyna Malczyk:

Nie ma w naszym powiecie i na tutejszym rynku tego typu ośrodków. A to z kolei wynika z potrzeb rodzin pracujących, jeżeli same opiekują się w domu osobą chorą, to kiedy idą do pracy, zostawiają taką osobę w samotności. Dlatego lepiej, jeśli taki człowiek będzie mógł przebywać w takim ośrodku, gdzie będzie miał kontakt z innymi osobami, będzie miał możliwość spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób, będzie prowadzona terapia, może korzystać z rehabilitacji.

Ja jestem zwolenniczką tego, by seniorzy jak najdłużej funkcjonowali w społeczności lokalnej. Czyli ta integracja ze społeczeństwem ma tutaj ogromny wpływ na samopoczucie i psychikę ludzi. Taka możliwość będzie, kiedy oni będą mieszkali w osiedlu, tak jak wszyscy inni mieszkańcy i będą mieli z nimi kontakt. Nie będą zamknięci w swoich domach, bo tak często bywa. My bowiem, opiekując się pacjentami w ich domach – to też jest taka usługa, którą do tej pory świadczymy – wiemy, jak to wygląda na co dzień i takim największym problemem jest samotność.

Najczęściej pielęgniarka jest jedyną osobą, która odwiedza tego człowieka. I tu chcemy dać taką możliwość – zarówno takim samotnym osobom, jak i ich rodzinom, żeby mogli mieć jakąś alternatywę, jakiś wybór. Dzisiaj mamy takie czasy, że jeżeli młodzi ludzie mają pracę, to ją szanują. Chcą pracować, muszą utrzymać siebie, swoje rodziny i wiadomo, że mają trudny wybór: czy zrezygnować z pracy i opiekować się osobą starszą, czy też pracować i zostawić osobę starszą samą.

Do tego tematu będziemy wracać w Radiu 90. Czekamy na wasze pytania dotyczące pierwszego w Polsce domu bez barier dla osób starszych i niepełnosprawnych. Chcesz zadać pytanie? Na każde odpowiemy! Można pisać w komentarzach poniżej, bądź korzystając z formularza kontaktowego DAJ ZNAĆ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024