Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tauron chce wybudować elektrownię fotowoltaiczną w gminie Lubomia. Farmy mają zająć 100 hektarów

Facebook Twitter

Tauron Zielona Energia chce na terenie Lubomi wybudować elektrownie fotowoltaiczne. Zainteresowani są rolnicy i władze gminy. Na ostatniej sesji Rady Gminy zmieniono studium miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ma to umożliwić rolnikom dzierżawę swoich gruntów.

fot. pixabay.com

W sumie farmy fotowoltaiczne mają zająć 100 hektarów ziemi czwartej i piątej klasy:

Czesław Burek: Damy taką możliwość, żeby mieszkańcy mogli wydzierżawić Tauronowi swoje grunty, ale to nie jest przymus. Dobrowolnie. Propozycja Tauronu jest naprawdę ciekawa finansowo, myślę, że opłacalna dla mieszkańca. Jeśli uzna, że chce nadal dzierżawić rolnikowi bądź sam uprawiać rolę, to nikt go nie będzie zmuszał do tego, żeby zawarł z Tauronem umowę na 29 lat. To jest umowa na 29 lat, waloryzowana o stopień inflacji, w bardzo ciekawej cenie

– mówił wójt Czesław Burek. Rolnicy za dzierżawę jednego hektara, rocznie mogą otrzymać od 12-stu do 15-stu tysięcy złotych. Budowa farm fotowoltaicznych na 100 hektarach to także 1 mln złotych podatku rocznie dla gminy.

Kilku rolników jednak protestuje. To ci, którzy do tej pory od innych rolników dzierżawią pola. Oni stracą, bo rolnicy będą chcieli teraz przekazać pola w dzierżawę Tauronowi:

Radio 90: Pan jest w stanie dać taką stawkę, jaką daje Tauron za dzierżawę?

Nie. 14 tysięcy to jest niemożliwe.

Radio 90: Ile Pan straci?

Nie powiem ile ja, bo zazdrość ludzka jest nieograniczona. Nie zabraniam tym, którzy chcą. To jest wolny rynek. Jeżeli ktoś już chce coś, to niech to zrobi tak, żeby był zadowolony, a nie że za rok, dwa będzie mówił, dlaczego ja to zrobiłem.

Cała gmina straci, my stracimy jako rolnicy, mieszkańcy stracą krajobrazowo, Natura 2000 – rezerwat przyrody straci.

Zarzuty rolników odpiera wójt Lubomi Czesław Burek:

Czesław Burek: Nie ruszamy terenów budowlanych, nie ruszamy terenów leśnych. Czym innym są samosiejki, które są na niektórych polach. Tauron jest zainteresowany wyłącznie gruntami słabymi – od 4 klasy, 5 klasa, nieużytki. Jak ktoś ma pretensje, że my gospodarkę rolną niszczymy, to to są zwykłe bzdury. Rozumiem część rolników. Część rolników protestuje. Oni chcą się rozporządzać na cudzym polu. Dzierżawią formalnie bądź nieformalnie za groszowe opłaty. To jest rynek. Ja muszę dbać o zrównoważony rozwój gminy.

Szacuje się, że dzięki elektrowni fotowoltaicznej w Lubomi wyprodukowana będzie energia o mocy 90 mega watów. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj