Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tauron kontroluje nielegalne pobory prądu. Jak potwierdzić czy do naszych drzwi nie zapukali oszuści?

Facebook Twitter

Nielegalny pobór prądu to przestępstwo. O tym nie trzeba nikogo przekonywać. Dystrybutorzy, wśród nich firma Turon, ścigają wszystkich, którzy kradną prąd. Żeby potwierdzić taki proceder, dokonują kontroli w mieszkaniach czy domach.

fot. diddi4 / pixabay.com

Kontrole budzą jednak zaniepokojenie. Tak było w Jastrzębiu, gdzie kontrolerzy zapukali do mieszkania naszego słuchacza, Marka:

”Dzień dobry jesteśmy z elektrowni”, dwóch dorosłych panów w mundurze i pokazują kartkę, którą można wydrukować na drukarce w domu, są z elektrowni i mają prawo skontrolować dom. Jeden stoi przy liczniku, a drugi sprawdza wszystkie gniazdka w domu, mają prawo skontrolować czy nie kradnę prądu, ale dziś można mundur kupić w każdym sklepie, a kartki można wydrukować wszędzie. Dzwonię do energetyki, słyszę, że jest taka akcja ale czy pan z energetyki potwierdza, że ci którzy stoją pod moimi drzwiami to są wasi ludzie, czy ludzie którzy mają brzydkie zamiary…

Kontrole nielegalnego poboru prądu są przeprowadzanie regularnie przez cały rok, mamy plan takich kontroli

– mówi Radiu 90 rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja, Ewa Groń. Jak potwierdzić czy do naszych drzwi zapukali prawdziwi kontrolerzy?

Podczas kontroli nielegalnego poboru prądu energii elektrycznej w danym lokalu są nasi dwaj pracownicy, są to osoby wyposażone w specjalne upoważnia do przeprowadzenia czynności kontrolnych oraz w legitymacje służbowe. Na każdym takim upoważnieniu znajduje się pieczątka imienna oraz podpis i numer kontaktowy do osoby, która takie upoważnienie wystawiła, więc jest możliwość weryfikacji. Oczywiście w przypadkach wątpliwych można zawsze zadzwonić na numer infolinii, to jest 32 6060616 i tam potwierdzić czy dana osoba jest pracownikiem Tauronu.

Co jeszcze można zrobić, by poczuć się bezpiecznie w takiej sytuacji?

Mogę zasugerować, że jeżeli ktoś ma wątpliwości i nie czuje się bezpiecznie, czy z jakiegoś powodu nie może wykonać tej weryfikacji, zawsze można poprosić sąsiadów, rodzinę, jakieś osoby do których się ma zaufanie, które akurat się znajdują w pobliżu lokalu, o obecność podczas takiej kontroli. Zdarzają się oczywiście sytuacje sporne gdzie klienci nie chcą wpuścić naszych pracowników, w takich sytuacjach nasi pracownicy dzwonią po policję i następuje niekiedy również wejście do lokalu mieszkalnego za zgodą i w asyście policji.

Przypomnijmy, że za kradzież prądu zgodnie z kodeksem karnym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 maja 2021