Teatr Ziemi Rybnickiej: grudniowe świętowanie jubileuszu. Spektakle, spotkania i teatralne ciekawostki
Finałowe wydarzenia związane z jubileuszem 60-lecia Teatru Ziemi Rybnickiej. Od jutra (12.12.) ciekawe spotkania, ale też będzie okazja, by zajrzeć w kulisy.
Teatr Ziemi Rybnickiej ma 60 lat!
Na start grudniowego świętowania Michał Wojaczek, dyrektor rybnickiego teatru zaprasza na spotkanie z dr Józefem Musiołem:
Michał Wojaczek: Józef Musioł urodził się w Moszczenicy koło Jastrzębia. Przez wiele lat związany był zawodowo również z Rybnikiem, z teatrem rybnickim, w którym prowadził taki teatralizowany cykl pod nazwą „sąd młodych”. Chciał pokazywać młodzieży, jak wygląda rozprawa sądowa. Była to taka parateatralna forma, która po latach znalazła swoje odzwierciedlenie w telewizji w programach, np. „Anna Maria Wesołowska”, ale Józef Musioł prowadził już tego typu programy teatralne w latach 60. i 70. w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
To spotkanie w sali kameralnej o 18.00, z człowiekiem, który przyczynił się do wykończenia teatru i jego otwarcia.
Michał Wojaczek: Stał szkielet przez kilka dobrych lat, nie było środków na sfinalizowanie budowy i Józef Musiał kiedyś zaprosił Kronikę Filmową do Rybnika, która zrobiła materiał o tym, że w sercu Rybnickiego Okręgu Węglowego powstaje świątynia sztuki, nie ma pieniędzy na jej wykończenie. I wtedy, po tej kronice, która była emitowana właściwie przez wszystkie kina w Polsce, bo wtedy w kinach była ta kronika emitowana, pieniądze się nagle znalazły. Odbyło się zebranie najważniejszych działaczy partyjnych w tamtym czasie i postanowili, że świątynia sztuki będzie otwarta równo 60 lat temu.
W piątek (13.12.) z kolei premiera książki Jacka Kamińskiego „Teatr Ziemi Rybnickiej. Architektura i historia”.
Michał Wojaczek: Pan Jacek jest rybniczaninem oczywiście, ale pracuje w Bibliotece Śląskiej w Instytucie Dokumentacji Architektury. To jest profesjonalna działka Biblioteki Śląskiej, która zajmuje się właśnie badaniami, wydawaniem książek na ten temat. I tak się stało w przypadku Teatru Ziemi Rybnickiej. W najbliższy piątek będziemy mogli zobaczyć finał tych półtorarocznych działań. Jest dużo zdjęć historycznych, dużo tekstu mówiącego o architekturze tego budynku, ale też ciekawostek, pewnych porównań i umiejscowienia tego budynku w stylu architektonicznym tamtych czasów. Będzie też pani profesor Żmudzińska, będą inne osoby, które brały udział w tworzeniu tej publikacji, bo jest to dzieło zbiorowe z tekstem Jacka Kamińskiego.
To spotkanie też o 18.00. A w sobotę (14.12.) okazja, by zajrzeć w kulisy Teatru Ziemi Rybnickiej.
Michał Wojaczek: W Teatrze Ziemi Rybnickiej oprócz działalności profesjonalnej, scenicznej impresaryjnej czy produkcyjnej, prowadzimy także działalność kół zainteresowań. U nas kilkaset osób każdego tygodnia spotyka się po to, by brać udział w zajęciach tanecznych, plastycznych, teatralnych i różnych innych. I zaprosimy na początku spotkania na pierwsze piętro teatru, gdzie sale nie będą puste tego dnia, tylko będą odbywać się zajęcia jak co tydzień. Ale będzie można na te zajęcia wejść, zobaczyć, dowiedzieć się czegoś o działalności tych grup. Będziemy później oglądać również miejsca w teatrze, które na co dzień nie są dostępne, czyli garderoby, kulisy. Dowiemy się wiele na temat technicznych walorów tego obiektu. Będziemy mogli poznać systemy dźwiękowe, oświetleniowe.
W tym czasie w teatrze przygotowywana jest też premiera „Dziadka do Orzechów”.
Michał Wojaczek: Uchylimy rąbka tajemnicy. Będzie można zobaczyć, jak wyglądają stroje, jak wygląda produkcja strojów, w jaki sposób tworzy się lalki teatralne. Naprawdę od kuchni troszkę będzie można zajrzeć. Pokażemy też film mówiący o teatrze na przestrzeni jego sześćdziesięciu lat. Będą też prezentowane filmiki z budowy Teatru Ziemi Rybnickiej, czyli trochę takich ciekawostek, których na co dzień nie zobaczymy. I parę niespodzianek, również takich jubileuszowych, mamy przygotowanych dla naszych gości.
Są jeszcze bezpłatne wejściówki na oprowadzanie o 9.30 i 10.15, dostępne w kasie teatru.
Czytaj także:
- Opowieści o regionie: Teatr Ziemi Rybnickiej ma 60 lat. Posłuchajcie o tej wyjątkowej budowli [PODCAST]
- Teatr Ziemi Rybnickiej – strona www