Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Teatr Ziemi Rybnickiej ma 60 lat. Posłuchajcie o tej wyjątkowej budowli [PODCAST]

Facebook Twitter

To nowoczesna, wyjątkowa budowla- mówi Jacek Kamiński, architekt i pasjonat historii Rybnika, który stworzył książkę pod tytułem "Teatr Ziemi Rybnickiej. Architektura i historia". Posłuchajcie o Teatrze Ziemi Rybnickiej, oddano go do użytku dokładnie 60 lat temu, w grudniu 1964 roku.

Teatr Ziemi Rybnickiej
Album z budowy Teatru Ziemi Rybnickiej, jaki latem tego roku trafił do TZR/ fot.Radio 90

Jacek Kamiński, architekt i pasjonat historii Rybnika stworzył książkę pod tytułem „Teatr Ziemi Rybnickiej. Architektura i historia”.

To opowieść o niezrealizowanych pomysłach na powstanie obiektu teatralnego w Rybniku, lecz głównie o tym, który powstał i od sześciu już dekad działa na polu kultury.

– czytamy w zaproszeniu na premierę. Teatr Ziemi Rybnickiej oddany został w grudniu 1964 roku, w 2023 r. został wpisany do rejestru zabytków. Teatr posiada salę widowiskową na 650 miejsc oraz salę kameralną.

Jacek Kamiński: Sama praca nad książką trwała rok, ale udało się zdążyć na 60- lecie i myślę, że to jest najważniejsze, żeby się w dany czas wpasować z czymś, co brzydko nazwę produktem. A mówimy tutaj o książce, która właśnie z okazji jubileuszu wyszła i przypomina zarówno osoby, które brały udział w przygotowaniu projektu, przygotowaniu finansowania, bo to też był bardzo ważny aspekt, jak i w realizacji obiektu, który nam służy już od sześciu dekad.

Radio 90: Wszyscy wiedzą, gdzie jest Teatr Ziemi Rybnickiej, spójrzmy w Radiu 90 na schody na placu Wolności i dalej na ten monumentalny budynek.

Jacek Kamiński: Jest to najlepsza architektura, która została zrealizowana w okresie powojennym, włączając nasze czasy. I mimo upływu lat, mimo zaniedbania w pewnym okresie, w tej chwili wygląda dobrze. Ale były takie lata, kiedy jego stan techniczny troszkę straszył. Nadal możemy go oceniać jako bardzo dobrą architekturę.

Teatr Ziemi Rybnickiej

Teatr Ziemi Rybnickiej, kwiecień 2023// fot. Radio 90

Jacek Kamiński: Pierwszą jego zaletą jest dobre usytuowanie, czyli na wzniesieniu jest bardzo dobrze widoczny, aczkolwiek znów można troszeczkę tego dziegciu do beczki miodu dodać: Nie wszystko zostało zrealizowane tak, jak sobie projektanci wymarzyli. Oni zakładali usunięcie tradycyjnej zabudowy w postaci kamienic, która była przy Placu Wolności, wtedy byłby rzeczywiście bardzo dobrze eksponowany. Możemy jednak cieszyć się z tego, że nie udało się tego dokończyć, ponieważ charakter miasta XIX- wiecznego, który kojarzymy właśnie z kamienicami, został wówczas zatarty. Czyli pewne nie dokończenie pomysłu pozwoliło zachować dziedzictwo z poprzednich epok.

Radio 90: A czy mieszkańcy byli dumni? Jak pan czytał te relacje z tamtych lat, budynek się podobał, byli dumni, że taka nowoczesna budowla jest w Rybniku?

Jacek Kamiński: Na pewno cieszyli się, że obiekt powstaje. Można było obserwować zniecierpliwienie, ponieważ inwestycja trwała aż 6 lat. Po tych 60- latach nie wszystko zostało zrealizowane i co więcej, niektóre z tych zamierzeń, które na deskach projektantów zostały naniesione czy przez artystów zaprojektowane, nie są zrealizowane do dziś. Od północy i od południa miały być mozaiki na ścianach zewnętrznych, nie powstały. Projektantem był pan Marian Rak, który zresztą przez lata działał w tym teatrze jako kierownik pracowni plastycznej dla amatorów.

Marian Rak jest autorem malowidła, które jest nad wejściem do sali widowiskowej w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Teatr Ziemi Rybnickiej

Zdjęcie ze starego albumu z historii TZR/ fot. Radio 90

Posłuchajcie ciągu dalszego rozmowy na temat architektury w Rybniku:

Jubileusz 60-lecia Teatru Ziemi Rybnickiej – Dni Otwarte. Premiera wydawnictwa jubileuszowego: „Teatr Ziemi Rybnickiej. Architektura i historia”. Spotkanie z autorami, prezentacja książki oraz projekcja archiwalnych filmów z okresu budowy Teatru. Premierze będzie towarzyszyć wystawa fotografii przedstawiających architekturę budynku.

 Zaprojektowany przez wybitnych architektów, dzięki determinacji i zaangażowaniu lokalnej społeczności został zrealizowany w ciągu sześciu lat zmagań z ogromnymi problemami finansowymi, materiałowymi i wykonawczymi. Stał się centrum regionalnej kultury i jego architektoniczną wizytówką. Publikacja upamiętnia i przypomina jego dzieje i teraźniejszość.

  • Autor – dr inż. arch. Jacek Kamiński
  • Prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak – redaktor naukowy
  • Fotografie współczesne – Dominika Śliwińska (historyk sztuki)
  • Opracowanie graficzne, korekta, skład – Biblioteka Śląska

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj