Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tegoroczne Święto Policji w cieniu protestu

Facebook Twitter

Policjanci chcą 650 podwyżki i zmian w systemie emerytalnym. Kiedyś już po 15 latach służby mogli odejść na emeryturę, dzisiaj muszą pracować 25 lat i mieć skończone 55 lat. Dlatego też policjanci protestują. W jaki sposób?

Strajkować nie mogą więc nie wypisują mandatów tylko pouczają…

Protestować trzeba z głową, oczywiście za te najgorsze wykroczenia policjanci reagują i wystawiają mandaty karne.  Każda sytuacja jest rozpatrywana całkowicie indywidualnie, nie można powiedzieć, że wszyscy dostaną pouczenie. Ale staramy się pokazać swoje niezadowolenia, że mogłoby być tych pieniążków więcej.

Młodszy aspirant Artur Wyciszkiewicz z rybnickiej komendy policji dodaje, że kiedyś był większy szacunek dla policjanta:

Myślę, że kiedyś było większe poważnie munduru, teraz w dobie internetu, nagrywania i tej całej reszty niestety nasza sytuacja wygląda w ten sposób, że nie zawsze szanuje się tego funkcjonariusza. Wszyscy znają swoje obowiązki, ale praw już niekoniecznie wszyscy. 

Policjanci pracują nie po to, by zarobić duże pieniądze – przyznaje komendant policji w Rybniku młodszy inspektor Rafał Głuch, który od czterech miesięcy kieruje rybnicką jednostką. Trafił do niej z Mikołowa. Zagrożenia w Rybniku? Kontrapasy – przyznaje komendant w rozmowie z naszym reporterem:

Ja myślę, że wszyscy policjanci życzą sobie spokoju, tego, żeby mogli spokojnie pracować. Pieniądze to wartość dodana, my nie pracujemy, my służymy. Każdy policjant, który do służby przychodzi jest na to przygotowany (…). Już widzę, że mają swoje problemy, specyficzne dla tego miasta, jak np. ruch pasów rowerowych. Z jednej strony to jest bardzo fajne, z drugiej  strony rodzi niebezpieczeństwo w zakresie takim, że po jednej nawierzchni poruszają się i rowerzyści, i samochody; to jakieś niebezpieczeństwa rodzi.

Rybniccy policjanci tradycyjnie świętowali w Domu Kultury w Rybniku- Niedobczycach. Najważniejszym gościem był Krzysztof Justyński, śląski komendant policji:

Rozumiem to, że nasze związki walczą o to, by policjanci zarabiali jeszcze lepiej. No przecież doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jaki jest dzisiejszy rynek pracy, nam też zależy na tym, by policjanci zarabiali godnie. Żeby zarabiali na tyle dobrze, by nie musieli szukać innych zajęć, dodatkowych. I mam nadzieję, ze tutaj konstruktywne rozmowy, jakie są prowadzone ze stroną rządową do tego doprowadzą. Oczywiście warto przypomnieć,  że jakieś podwyżki trafiły do policjantów, w styczniu trafią kolejne, wiem, że są to jeszcze kwoty niesatysfakcjonujące wszystkich, ale mam nadzieję, że ten postęp w tym zakresie będzie coraz szybszy, coraz lepszy i że dojdziemy do tego momentu, w którym  wszyscy policjanci będą zadowoleni z tego ile zarabiają.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów powołał komitet protestacyjny, w poniedziałek (16.07.) do protestu dołączyły kolejne służby zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych: Straż Pożarna, Straż Graniczna i Służba Więzienna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj