Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Teleopieka dla seniorów, wsparcie w pandemii

Facebook Twitter

Aż 300 seniorów z naszego regionu może skorzystać ze wsparcia w ramach teleopieki. To oferta dla mieszkańców w wieku 65+ z terenu całego Subregionu Zachodniego, czyli z Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia, Żor, Raciborza i okolicznych powiatów.

fot.pixabay.com

Pomoc może okazać się szczególnie ważna w dobie pandemii, kiedy to starsze osoby powinny jak najrzadziej wychodzić z domu. Kontakt z centrum teleopieki seniorzy mają dzięki specjalnej opasce, nazywanej „guzikiem życia”:

Która służy do tego, żeby wezwać pomoc wtedy, kiedy ona jest potrzebna. To jest taki jeden duży guzik, wodoodporny, można się w nim kąpać, a nawet trzeba się w nim kąpać, trzeba z nim spać. W momencie, kiedy dzieje się coś złego, to go włączamy, po to żeby połączyć się z naszym teleopiekunem. Teleopiekun działa w ten sposób, że jeżeli jest to ratownik medyczny to diagnozuje co się tam dzieje, jeżeli to jest inny opiekun to po prostu sprawdza i koordynuje pomoc, albo poprzez wezwanie pogotowia- mamy 2% takich spraw, albo poprzez wezwanie sieci pomocowej tutaj mamy 30-35% takich spraw, bądź też poprzez samodzielną pomoc.

– wyjaśnia Marta Kozłowska, kierująca projektami teleopiekuńczymi w stowarzyszeniu „EBI Association” w Jastrzębiu.

Seniorzy mogą korzystać z teleporad udzielanych przez psychologów, a na dodatkowe wsparcie mogą liczyć też osoby chorujące na serce:

Ci uczestnicy, którzy mają faktycznie duże problemy kardiologiczne, ciśnieniowe, będą mogli otrzymać specjalne urządzenie do EKG domowego i właśnie takim urządzeniem będzie można sobie robić badania, które bezpośrednio będą szły do centrum telemedycznego, będą sprawdzane przez lekarzy i ratowników medycznych kardiologicznych, tutaj te pomiary będą cały czas pod kontrolą.

Jest też specjalna propozycja dla 20 osób, u których zdiagnozowano cukrzycę:

To jest głównie dla osób, które dopiero co zostały zdiagnozowane, czyli jeszcze nie bardzo wiedzą co robić ze swoją cukrzycą. Dostają zdalny glukometr do domu, zgodnie z tym co zaleci lekarz, robią sobie pomiary, które trafiają do centrum telemedycznego. Poza tym, że są kontrolowane, to również nasi uczestnicy mają możliwość kontaktu z tzw. edukatorem cukrzycowym, który ich prowadzi ich każdego dnia, mówiąc im na czym polega cukrzyca, w jaki sposób zmienić swoje żywienie, w jaki sposób zmienić sposób życia.

A z jakimi problemami seniorzy zgłaszają się najczęściej, szczególnie w czasie trwającej pandemii?

Przede wszystkim potrzebują wsparcia, pomocy w załatwianiu leków, umówieniu wizyt, teleporad, porad jak dodzwonić się do specjalisty, czy też załatwić jakiś sprzęt, bardzo często jest teraz problem z tlenem, z koncentratami tlenu, z pulsometrami, to dla nich na ten moment jest istotne, ale też takie przyziemne rzeczy, zakupy, odbiór leków, podjechanie do sklepu medycznego czy zrobienie zakupów medycznych czy spożywczych – to są na ten moment najważniejsze rzeczy, które tutaj pomagamy zorganizować dla naszych seniorów.

– wymienia Alina Luszczymak, kierująca teleopieką w siedzibie stowarzyszenia w Jastrzębiu. W terenie działają opiekunowie i wolontariusze, którzy odpowiadają na potrzeby seniorów. Osoby powyżej 65 roku życia mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w projekcie w Jastrzębiu przy ulicy Armii Krajowej 25 lub w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku – to ulica Żużlowa.

Stowarzyszenie „Ebi Association”

ul. Armii Krajowej 25, Jastrzębie-Zdrój, nr tel. 32 307 52 22

Informacji o projekcie w mieście Rybnik udziela biuro projektu w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Żużlowej 25, 44-200 Rybnik, tel. 32 43 99 306, 32 43 99 307

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023