Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Ten rak nie boli. On powoli zabija”. Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty

Facebook Twitter

Nawet dwa razy więcej pacjentów z podejrzeniem raka prostaty zgłasza się teraz do urologów. Specjaliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach mają nowe narzędzie do walki z tym nowotworem.

fot. mat. prasowe

Dzisiaj – 23 czerwca przypada Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. Czas pandemii sprawił, że wielu chorych, u których pojawiły się niepokojące objawy, nie trafiało od razu do gabinetów urologicznych.

Od dwóch miesięcy liczba takich pacjentów rośnie w niespotykanym tempie, nawet o 100%

– mówi dr n.med. Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie wyglądała w kolejnym miesiącach, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to tendencja wzrostowa

– dodaje specjalista.

Laparoskop 3D czyli nowa szansa dla chorych

Dzięki wsparciu władz Gliwic, urolodzy mają teraz do dyspozycji niezwykle ważny sprzęt: to laparoskop 3D o wartości blisko pół miliona złotych.

Zdecydowanie poprawiła się jakość obrazu, który mamy i możemy jeszcze dokładniej ocenić sytuację konkretnego pacjenta, wszystkie struktury anatomiczne. To sprawia, że efekt mamy podwójny: chory szybciej dochodzi do siebie po zabiegu, proces gojenia jest krótszy, a dla nas to większy komfort pracy i większa precyzja

– wyjaśnia urolog.

Ten rak nie boli. On zabija

23 czerwca to Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. Szacuje się, że w województwie śląskim każdego roku taką diagnozę słyszy nawet 2 tysiące mężczyzn.

To jest nowotwór, który nie boli. Jeśli już boli – to znaczy, że stopień zaawansowania choroby jest bardzo poważny. Stawiajmy na profilaktykę – wcześnie wykryty rak prostaty jest wyleczalny. Symptomami, które powinny skłonić każdego mężczyznę do konsultacji urologicznej, są problemy z oddawaniem moczu oraz częstomocz czy krwiomocz. Wstyd, strach, skrępowanie zostawmy za drzwiami gabinetu, tylko otwarta, szczera rozmowa z lekarzem oraz szybka reakcja mogą skutecznie pomóc

– tłumaczy dr Kupilas.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj