Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Ten rok będzie trudny i nieprzewidywalny” – mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju

Facebook Twitter

Miasto, które nie tak dawno było w strefie czerwonej, a później żółtej, obecnie jest oznaczone przez Ministerstwo Zdrowia kolorem zielonym. To oczywiście nie zwalnia z zachowywania reżimu sanitarnego. Ten zakłada między innymi, że w autobusach, także tych dowożących uczniów, zajętych może być 100% miejsc siedzących lub 50% wszystkich miejsc.

Czy zatem uda się dowieźć wszystkich uczniów do szkół? Mówi prezydent miasta, Anna Hetman:

Jest to bardzo problematyczne, z tego względu, że przewoźnicy zgodnie z umowami, które wcześniej zawieraliśmy, mają odpowiednią ilość autobusów. Rozmawialiśmy oczywiście już z przewoźnikami z prośbą o zabezpieczenie większej ilości tych autobusów. Nie jest to prosta sprawa, na pewno będą problemy. Obecnie zbieramy informacje ze szkół jak będą zorganizowane lekcje, jak plan będzie przebiegał. W tej chwili nasze szkoły rozpoczynają zajęcia w trybie stacjonarnym. To oznacza, że około godz. 8.00/9.00 autobusy będą bardzo obłożone.

Miasto stara się uruchomić dodatkowe kursy autobusów, ale pierwszy tydzień będzie tygodniem „eksperymentalnym”.

Będziemy zbierali informacje i później postaramy się, o ile będzie to możliwe, o korektę rozkładów jazdy.

– dodaje prezydent Hetman. Jak będzie wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego i nauka w kolejnych dniach?

Jeśli chodzi o inaugurację roku szkolnego, to niemal każda placówka ma podzielone godziny i klasy, gdzie odbywa się rozpoczęcie, spotykają się ze swoimi wychowawcami. Natomiast już kolejne dni to będą plany zajęć zgodnie z ustaleniami. Dyrektorzy mają już przygotowane przemyślenia co do wprowadzenia dwuzmianowości. Może to być niezbędne. Jesteśmy przygotowani. Chcemy również określić drogi przechodzenia w szkole, aby grupy nie przechodziły tymi samymi drogami.

Na razie dwuzmianowości w jastrzębskich szkołach nie będzie, ale zachowane zostaną wszystkie obostrzenia sanitarne:

Mamy zabezpieczone wszelkie środki sanitarne, czyli płyny i maseczki. My będziemy rekomendować dla uczniów, chociaż jesteśmy w zielonej strefie, używanie maseczek w tych miejscach publicznych (korytarze, szatnie). W klasach nie, bo to jest niezasadne i męczące. Nauczyciele będą w przyłbicach, aby mówiąc dużo mieli większą swobodę, a maseczka jeżeli ktoś zechce.

Prezydent Hetman prognozuje, że zbliżający się rok szkolny będzie wyjątkowy i trudny:

Bardzo trudny, nieprzewidywalny. Nie wiadomo co będzie za miesiąc, dwa. Warianty są różne. Najważniejsze, aby procedury wszystkie zachować. Edukacja wśród młodzieży jest ważna – stosowanie reżimu sanitarnego, używanie maseczek, częste mycie rąk.

Inauguracja nowego roku szkolnego we wtorek (1.09.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj