Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Teoria ewolucji według smartfona- wystawa w rybnickim muzeum [FOTO]

Facebook Twitter

"Teoria ewolucji według smartfona" - to tytuł wystawy jaką można oglądać w rybnickim muzeum. Możemy na niej zobaczyć między innymi liczydła, maszyny do pisania, rejestratory dźwięku, aparaty fotograficzne, radia, telewizory czyli to wszystko co mamy w telefonie.

Chcieliśmy przypomnieć, skąd wziął się smartfon – mówi Sławomir Studnik, kustosz Muzeum w Rybniku:

Młodzi ludzie, nawet my sami zapomnieliśmy skąd to się wzięło. Smartfon to nie tylko telefony to jest właściwie już komputer, który ma setki funkcji w zależności od oprogramowania no i zaczynaliśmy sobie wyliczać, co ten smartfon w tej chwili robi. Wyszło nam, że nagrywamy, oglądamy programy telewizyjne, oglądamy filmy, piszemy wiadomości wysyłamy krótkie wiadomości, odpowiedniki dawnych telegramów, używamy smartfona jako przewodnika po mapie tak jak kiedyś mapa, kompas. To jest urządzenie liczące również, stąd liczydła kalkulatory i komputery. Stare telewizory, na których kiedyś oglądaliśmy programy telewizyjne teraz mamy urządzenie do oglądania telewizji w kieszeni.

Wernisaż wystawy „Teoria ewolucji według smartfona” odbył się w Noc Muzeum. Impreza już po raz 15. gościła w rybnickiej placówce. Była kapela podwórkowa, kabaret, czy Teatr Lalek Marka Żyły. Ten ostatni przekonuje, że urządzenia wielofunkcyjne takiej jak smartfon odkryto już wcześniej niż nam się wydaje:

Ludzie są ciekawi, ja co roku staram się przygotować jakąś małą etiudę zazwyczaj nawiązującą do tego co się dzieję na wystawie, w tym roku chyba najmocniej przenika przez to. Co można zobaczyć na wystawie, co można dzieciom pokazać wyjmując z kieszeni to ja tę historię oczywiście troszkę zakręcam i pokazuje, że to było zupełnie inaczej. Ja znalazłem osobą, starszy człowiek, którego dziadek stworzy pierwszego smarfona.

Radio 90: Smartfona, czy smarfona?

On stworzył smarfona, ponieważ to były inne czasy, nie było motoryzacji to wszystko trzeba było przewozić na wielkim wozie, którego osie trzeba było smarować, żeby nie skrzypiało no bo jakby skrzypiało podczas rozmowy, albo w czasie używania oświetlenia czy innych rzeczy to by przeszkadzało więc smarfon.

Wystawa jest strzałem w dziesiątkę – mówili, którzy odwiedzili rybnickie muzeum:

Wystawę można oglądać w Muzeum w Rybniku do 25 sierpnia.

Zobacz zdjęcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2020