Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Teraz łatwiej można stracić prawo jazdy i pieniądze. Wszedł w życie nowy taryfikator punktów karnych

Facebook Twitter

Uwaga kierowcy! Od soboty (17.09) obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Od teraz łatwiej można stracić prawo jazdy i pieniądze. Jak słyszymy, zmiany mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć liczbę ofiar wypadków. Pytaliśmy naszych słuchaczy co o tym sądzą.

O tych najważniejszych zmianach mówi Małgorzata Koniarska oficer prasowa wodzisławskiej policji.

Małgorzata Koniarska: Takie najważniejsze zmiany, o których kierowcy powinni wiedzieć, to zmiany dotyczące rażących naruszeń przepisów w korelacji kierujący- pieszy, naruszeń przepisów w rejonach przejazdów kolejowych, jak również przekraczanie prędkości. I tutaj zmiany zaczynają się od przekroczenia dopuszczalnej prędkości o co najmniej 30 kilometrów. Jeśli  dopuścimy się kolejnego wykroczenia z tej samej grupy wykroczeń w ciągu 2 lat, to zostaniemy ukarani podwójną stawką grzywny. Np. jeśli dostaniemy mandat w wysokości 800 złotych i w ciągu dwóch lat znowu dopuścimy się takiego wykroczenia, to dostaniemy mandat w wysokości 1600 złotych.

Zmieni się również naliczanie punktów karnych.

Małgorzata Koniarska: Te punkty będą się kasowały dopiero w czasie 2 lat, nie jak do tej pory po roku. Nastąpiły też zmiany w ilości punktów karnych za niektóre wykroczenia. Np. za kolizję drogową było do tej pory 6 puntów karnych, po zmianie będzie to już 10 punktów karnych. Nie będzie też możliwości skorzystania z kursów reedukacyjnych, dzięki którym można było skasować 6 punktów karnych, teraz już tego nie będzie.

To kolejna zaostrzenie przepisów po wprowadzeniu nowego taryfikatora w styczniu tego roku.

Kierowcy muszą jeździć wolniej

– podkreśla Małgorzata Koniarska oficer prasowy wodzisławskiej policji.

Małgorzata Koniarska: Jest taki apel policji – wyjedźmy 5-10 minut wcześniej, żebyśmy bez nerwów, spokojnie, z dozwoloną prędkością przede wszystkim bezpiecznie dojechali do celu, czy ewentualnie trochę się spóźnijmy, ale dojedźmy bezpiecznie, w myśl zasady „wolniej, znaczy bezpieczniej”.

Radio 90: Zmiany w styczniu spowodowały, że faktycznie zobaczyliśmy na naszych ulicach wolniej jeżdżące samochody.

Małgorzata Koniarska: Zgadza się. Widzimy, że ruch odbywa się wolniej, że nie ma takich nerwów, że ktoś się wlecze. Myślę, że po takim pierwszym wykroczeniu już każdy nogę z gazu zdejmie, ponieważ konsekwencje finansowe, jak również utrata uprawnień, po przekroczeniu 24 pkt karnych, dla niektórych jest niewyobrażalne w dzisiejszych czasach.

Małgorzata Koniarska, oficer prasowy wodzisławskiej policji

Co o tym sądzicie?

Zdania kierowców w sprawie zaostrzenia kar są podzielone, posłuchajcie:

Przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.

Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

Dajcie znać co o tym sądzicie?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj