Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Termomodernizacja budynków w Radlinie dobiega końca. Jesienią powinny zakończyć się prace

Facebook Twitter

Kończy się termomodernizacja budynków należących do miasta Radlin. Za dwa lata wszystkie miejskie obiekty mają być już stermomodernizaowane. Jesienią powinny zakończyć się prace w ostatnim, 9 z należących do miasta familoku na osiedlu Emma.

Fot.pixabay.com

Budynków jest tam więcej, ale część należy do spółdzielnia mieszkaniowej, a część do prywatnych właścicieli.

My kończymy prace w ostatnim naszym obiekcie

– mówi zastępca burmistrza Radlina, Zbigniew Podleśny. Na czym polega termomodernizacja familoka?

Zbigniew Podleśny: Polega na wymianie wszystkich instalacji, przede wszystkim na wymianie sposobu ogrzewania na ogrzewanie z ciepłociągu. Termomodernizacja przez ocieplenie ścian od wewnątrz, oczyszczenie i uzupełnienie elewacji, nowy dach. Taka kompleksowa modernizacja 1 familoku to koszt około 2 miliony.

Prace mają zakończyć się późną jesienią. Co ciekawe, dobiegający końca proces termomodernizacji budynków należących do miasta na osiedlu Emma, rozpoczął się kilkanaście lat temu. Trwają także ostatnie prace w budynkach na osiedlu Mikołajczyka.

Zbigniew Podleśny: Mamy tam 15 budynków, robimy dwa ostatnie, wprowadzimy tam ogrzewanie gazowe. Termomodernizacja połączona z modernizacją budynku, wymieniane udogodnienia typu domofony, których nie było, sieci antenowe- takie roboty, żeby już nie wkuwać się i nie przerabiać. Zostanie nam potem jakieś poprawienie dróg, placów, w planach mamy też kanalizację deszczową.

Termomodernizacja dwóch ostatnich budynków na osiedlu Mikołajczyka ma kosztować około pół miliona złotych. Po zakończeniu tych robót miastu pozostanie jeszcze tylko jeden obiekt:

Zbigniew Podleśny: Budynek który ma 2 numery Hallera 32 i 34, to jest taki budynek, który jest w najgorszym stanie, tam nawet podłogi będziemy rwać, bo tam jest deska na glinie położona, tylko skorupa zostanie faktycznie tego budynku. Część mieszkańców chcemy przeprowadzić do budynków modułowych, dosłownie 4 rodziny gdzie jest najwięcej dzieci. To jest budynek, gdzie przeważa najem socjalny, jest w złym stanie, tam też zmieniamy sposób ogrzewania na gazowe.

A więc jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie i miasto zrealizuje swoje plany, za dwa lata wszystkie zasoby miejskie w Radlinie będą poddane już termomodernizacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj