Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Terytorialsi w Kuźni Raciborskiej. Szkolili się z działania kryzysowego

Facebook Twitter

Śląscy terytorialsi przeszli szkolenie, by poszerzyć wiedzę na temat wsparcia służb między innymi w czasie klęsk żywiołowych. Część ćwiczeń odbyła się w ośrodku Wodnik w Kuźni Raciborskiej.

mat.prasowe/ Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Terytorialsi szkolą się między innymi po to, by w razie potrzeby wspierać straż i policję. To ważne żebyśmy byli realnym wsparciem dla służb, a będziemy nim tylko gdy nasi żołnierze będą odpowiednio przeszkoleni.

– zaznaczył płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze ćwiczyli działanie w czasie powodzi, nawałnicy, podczas pożarów czy też wypadków komunikacyjnych. Przypomnijmy, że pod koniec czerwca 13 ŚBOT podpisała porozumienia z komendami wojewódzkimi straży pożarnej i policji.

Dotyczyły one szeroko rozumianej współpracy zarówno szkoleniowej jak i tej dotyczącej działania w sytuacjach kryzysowych. Na ich mocy terytorialsi w tym członkowie specjalnej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT, brali już udział między innymi a akcjach poszukiwawczych w Gliwicach i Rybniku.

mat.prasowe/ Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 24 tysiące żołnierzy. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest wsparcie wojsk operacyjnych, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji reagowania kryzysowego, w tym przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych.

mat.prasowe/ Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj