Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Test Coopera w Rybniku

Facebook Twitter

Biegacze sprawdzali swoją formę w Rybniku. Na stadionie lekkoatletycznym już po raz ósmy zorganizowano Rybnicki Test Coopera. To 12-minutowa próba wysiłkowa. W tym czasie zawodnicy starają się pokonać jak najdłuższy dystans na bieżni. Na starcie stanęło blisko sto osób.

fot. MOSiR Rybnik

Mówi współorganizator wydarzenia Tomasz Dwornicki z Rybnickiej Grupy Biegowej „Pędzimy Razem”:

Przedział wiekowy totalny. Mamy tutaj takie dzieciaczki, które biegły za rękę, ja myślę, że w granicach dwóch lat. Kilkanaścioro dzieci było w wieku kilku lat do kilkunastu. Mamy taką uczestniczkę, która ma dzisiaj 11 lat i to jest jej 8 Test Coopera, a wynik ma taki, że już się nie mieści w tabelach cywilnych tylko musimy brać tabele sportowe dla niej. Przedział pełny, ja myślę że do 50-60 i nawet powyżej także nie ma żadnego ograniczenie, tabelki są jak i dla dzieci od 8 roku życia, jak i dla seniorów.

Wymyślono to ponad 50 lat temu, są odpowiednie tabele, które pokazują mniej więcej wydolność człowieka. Używane były do testowania dla rekrutów dla amerykańskiej armii na początku na początku. Biegniemy równiutko przez 12 minut, trzeba rozłożyć siły to są około 3 km dla dobrego biegacza to już jest konkretne tempo, można się zmęczyć. Testów Coopera nie ma zbyt wiele wszyscy biegają na wielu dystansach, krótkich, długich, ale to jest fajny test żeby zobaczyć jak jesteśmy sprawni, niekoniecznie musimy być biegaczami, aby to ocenić, a biegacze mogą zobaczyć jakie postępy szybkościowe zrobili, a na jakie wyniki moa liczyć typu 5- 10 km to jest dobry wyznacznik.

Z biegaczami – tymi młodszymi i starszymi – którzy zmierzyli się z testem rozmawiał nasz reporter:

Kolejny sprawdzian dla biegaczy w Rybniku za rok. Na stadionie lekkoatletycznym był Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2024