Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Testów na obecność koronawirusa nie można zrobić w większości aptek. Wymagania są nie do spełnienia

Facebook Twitter

Mimo zapowiedzi, testów na obecność koronawirusa nie można zrobić w większości aptek. Wymagania Ministerstwa Zdrowia są nie do spełnienia przez większość placówek. W całym kraju to zaledwie 64 apteki.

Apteki w Skoczowie
Fot.pixabay.com

Na stronie pacjent.gov.pl można znaleźć listę. Wynika z niej, że w województwie śląskim jest zaledwie kilka takich punktów. Są jednak na niej błędy. To na przykład apteka w Zebrzydowicach, która mimo że chciałaby, to ze względów lokalowych nie może takich testów wykonywać. Z kierownikiem tamtejszej apteki rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Piotr Kiziński: Ja widziałem tą stronę, ale ja jestem kierownikiem i nie zgłaszałem nas jeszcze, nie spełniamy wymagań lokalowych żeby robić wymazy, więc nie wiem skąd się tam nasza apteka wzięła. Ministerstwo żąda, że ma być osobna szatnia, umywalka, dla pacjenta osobne wejście, mało która apteka spełnia takie warunki i my również tego nie spełniamy, w związku z czym nie wiem skąd się tam wzięliśmy.

Radio 90: Czy pomysł testowania w aptekach jest dobry?

Piotr Kiziński: Tak dobry, z tego co śledzę teraz wiadomości na discordzie Śląskiej Izby Aptekarskiej, gdzie kierownicy aptek się wypowiadają, wszyscy czekają na nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, bo mają prawdopodobnie coś zmienić z tym zakresie

Póki co, jedną z nielicznych aptek w województwie śląskim, gdzie będzie można wykonać testy, jest apteka w Wiśle.

Spełniamy wymogi i chcemy pomóc pacjentom

– mówi kierownik placówki:

Paweł Molin: Ja generalnie chce pomóc w tej pandemii jako farmaceuta, myślę że to naturalna konsekwencja decyzji o przystąpieniu do programu szczepień, lokal apteki odpowiada tym wymogom, nie widziałem przeszkód żeby przystąpić do testowania pacjentów. Jeden jest problem, bo jednym z tych wymogów jest instalacja umywalki w miejscu w którym wykonujemy testy, na tą chwilę można, jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia, rozwiązać ten problem kupując umywalkę przenośną, więc zakupiłem tą umywalkę i właśnie ją instalujemy.

Radio 90: Ile osób dziennie może państwa apteka przetestować?

Paweł Molin: Zakładając, że wynik testu otrzymujemy po 10 minutach, myślę że około 10-20 osób możemy przetestować, bo tyle testów dziś otrzymaliśmy.

Które apteki testują można sprawdzić na stronie pacjent.gov.pl. Tam Ministerstwo Zdrowia udostępniło specjalną mapę, jak sprawdziliśmy mogą na niej pojawić się błędy, dlatego też przed wybraniem się do apteki warto do niej zadzwonić i potwierdzić czy faktycznie takie testy są wykonywane.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023