Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Testują urządzenie do liczenia turystów w Gorzycach

Facebook Twitter

To pierwsze takie liczenie turystów w Gorzycach. Urzędnicy testują urządzenie, które policzy rowerzystów korzystających ze ścieżki, mającej swój początek za basenem Nautica. W planach jest remont trasy w ramach projektu realizowanego wspólnie przez 5 gmin z polsko-czeskiego pogranicza.

Zapowiada Bożena Amalio, kierownik referatu strategii i funduszy zewnętrznych w Urzędzie Gminy w Gorzycach:

Od terenu za basenem Nautica, poprzez Gorzyczki, Uchylsko, Gorzyce i Olzę. Już kupiliśmy licznik pomiaru turystów, który będzie nam docelowo mówił o tym ilu mieszkańców, ilu turystów również z ościennych gmin będzie zwiedzało podczas podróży rowerowych nasze tereny. Zakupimy 4 wiaty wolnostojące, czyli takie miejsca odpoczynku dla rowerzystów, również odbędzie się wielki piknik podsumowujący z przejazdem dla wszystkich chętnych z 5 gmin partnerskich tego projektu. Bo jesteśmy partnerem w projekcie z gminą: Krzyżanowice, Mszana, Ostrawa i partnerem wiodącym jest Bogumin.

Wyremontowanych w ramach projektu zostanie 600 metrów ścieżki, ale poprawione zostaną warunki na całym odcinku, w sumie to około 15 kilometrów. Licznik turystów po raz pierwszy pojawił się w gminie:

Urządzenie ma wiele funkcji może również sprawdzać przepustowość drogi, natężenie ruchu i tak dalej, ale my w ramach projektu będziemy go wykorzystywali do pomiarów turystów. Celem tego projektu jest również rozwój turystyki i promocja naszych gmin, skoro każda z gmin projektu w jakimś stopni modernizuje ścieżki rowerowe, to chcemy pokazać zwiększenie ruchu turystycznego, transgranicznego.

Właśnie trwa procedura przetargowa mająca wyłonić firmę, która wyremontuje fragment ścieżki. Prace mają potrwać do końca sierpnia – września. Wartość projektu realizowanego na terenie gminy Gorzyce to 33 tysiące euro.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj