Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tężnia w Radlinie: W tym roku solanka już nie z Ciechocinka

Facebook Twitter

Od 2014 roku lat przyciąga mieszkańców i turystów. Inhalacja solanką jest dobra przede wszystkim na choroby układu oddechowego. Tężnia w Radlinie ruszyła początkiem wiosny, to był pierwszy taki obiekt w regionie.

tężnia

Od kilku tygodni znowu można usiąść na ławeczce przy tężni, słuchać szumu spływającej po tarninie wody i wdychać cenny jod. Chętnych na spacery i inhalacje w tym miejscu nie brakuje.

W tym roku mała zmiana, bo woda nie pochodzi z Ciechocinka

– mówi Marek Gajda, rzecznik prasowy urzędu miasta w Radlinie.

Marek Gajda: W tym roku wracamy do korzeni radlińskiej tężni, czyli mamy solankę, którą mieliśmy w pierwszym roku jej funkcjonowania, przypomnijmy, to był rok 2014. Teraz wracamy do solanki z Zabłocia czyli naszej lokalnej. Przez kilka ostatnich lat korzystaliśmy z solanki ciechocińskiej, legendarnej z równie legendarnego Ciechocinka, teraz postanowiliśmy powrócić do naszej górnośląskiej solanki. Okazuje się, że jest jedną z najbardziej bogatych w jod.

W ubiegłym roku pojawiły się nowe urządzenia na placu zabaw, w tym także doszły kolejne.

Marek Gajda: Pojawiły się tam nowe urządzenia na placu zabaw, w tym również- co jest bardzo istotne- nowe urządzenia integracyjne, huśtawki i piaskownica, dostosowane również do dzieci z niepełnosprawnościami (…).  Zapraszamy do naszej tężni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zupełnie za darmo.

Chętnych do odwiedzin tężni nie brakuje, charakterystyczny zapach solanki daje się wyczuć z daleka. Posłuchaj naszej sondy:

A my przypominamy, że nieopodal znajduje się także tężnia w Rydułtowach, a w tym roku ruszył taki sam obiekt także w Marklowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023