Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tężnia w Żorach – wkrótce otwarcie

Facebook Twitter

Tężnia solankowa w Żorach już prawie gotowa. W obiekcie, który powstał w Parku Cegielnia przy ulicy Folwareckiej trwają ostatnie kosmetyczne prace i odbiory, tak by wszystko było gotowe na 8 czerwca, kiedy to zaplanowano oficjalne otwarcie.

tężnia
fot. UM Żory

Tężnia w Żorach – nietypowa konstrukcja

Żorska tężnia jest wyjątkowa, pod względem rozmiarów i samej konstrukcji, w porównaniu do innych takich obiektów znajdujących się w regionie.

Cieszymy się, że wkrótce oddamy ją do użytku

– mówi naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach, Adrian Lubszczyk.

Adrian Lubszczyk: Tężnia jest już prawie ukończona. Prezentuje się wspaniale. Jest teraz w etapie ostatnich testów. To jest bardzo duży budynek. Tak to trzeba powiedzieć. Okrąg o średnicy 30 metrów, 7 metrów wysoki, z piękną antresolą dookoła, a także na górze z tarasem widokowym. To myślę, że będzie mocno wyróżniało naszą tężnię w regionie. Oczywiście zasilana solanką z Zabłocia. Tutaj te właściwości zdrowotne wielowiekowe, przebadane i myślimy, że mieszkańcy będą bardzo zadowoleni z korzystania z tej tężni.

Adrian Lubszczyk naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach

Otwarcie tężni będzie pełne atrakcji

– zapowiada Adrian Lubszczyk.

Adrian Lubszczyk: Moc atrakcji. Oprócz tego, że oczywiście największą atrakcją jest sama tężnia, to będziemy także mieli pokazy kuglarzy, gigantyczne bańki mydlane, będą dmuchańce, będą stoiska różnego rodzaju związane z pszczelarstwem. Ponieważ otwarcie tężni łączymy z piknikiem z okazji stu lat Koła Pszczelarzy w Żorach, więc także pszczelarzom oddajemy głos, pokazujemy ich osiągnięcia, pokazujemy to, jak ważne są pszczoły i pszczelarze w naszym mieście. Bardzo wiele tych atrakcji przygotowaliśmy przeróżnych. Warto tam być, warto to zobaczyć. Będą pokazy taneczne aż do samego wieczora. Bardzo, bardzo dużo będzie się w Parku Cegielnia działo.

fot. UM Żory

Początek niedzielnej imprezy zaplanowano na godzinę 14. Dodajmy, że wybudowanie tężni pochłonęło ponad 5 milionów złotych.

Pieniądze na ten cel pochodziły z pożyczki jaką miasto zaciągnęło na realizację projektu pod nazwą „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Budowa tężni to jeden z elementów tego programu.

fot. UM Żory

Może Ciebie zainteresuje:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj