Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tlołka w Radiu 90: Tak rekordowo niskiego bezrobocia jeszcze nie było

Facebook Twitter

To 3,5% dla miasta Rybnika i niespełna 6% dla powiatu rybnickiego. "To rekordowo niskie bezrobocie" - mówiła w porannej rozmowie w Radio 90 zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędy Pracy w Rybniku Małgorzata Tlołka.

Posłuchajcie:

W tej chwili mamy w rejestrze 2900 osób. Ponieważ obsługujemy miasto i powiat: niecałe 2ooo jest z miasta, niecały 1000 z powiatu. 3,5% wynosi stopa bezrobocia dla miasta, 5,7 dla powiatu.

Radio 90: Takich danych nie pamiętamy..

Tak dobrze to ja też nie pamiętam. Od 20 lat pracuje w urzędzie i tak dobrze jeszcze nie było – dodaje Małgorzata Tlołka.

Rynek pracy uzupełniają pracownicy ze Wschodu, głównie z Ukrainy. Na dziś to około 2900 osób oficjalnie zgłoszonych. Ilu pracuje nielegalnie, tego nikt nie wie. Cały czas jednak brakuje pracowników. Najbardziej tych w konkretnych zawodach:

To przede wszystkim są kierowcy samochodów ciężarowych, kierowcy autobusów, to są spawacze, ślusarze. Brakuje nam mechaników samochodowych, fryzjerek, które chcą pracować w tym zawodzie, kosmetyczek, krawców, kucharzy, czyli właściwie wszystkich tych, którzy mają konkretny fach. No i jeszcze budowlanka – do tego momentu mamy jeszcze oferty pracy w budownictwie.

Radio 90: A propos budowlanki: słyszałem, że są przypadki, że pracownik z dnia na dzień potrafi rzucić łopatę i powiedzieć: nie przychodzę za te pieniądze. I nie przychodzi..

My to wiemy od pracodawców, po prostu znajduję korzystniejszą ofertę pracy – dodaje Małgorzata Tlołka.

Jak podkreśla dyrektor Tlołka wymagania pracowników zwłaszcza młodych rosną, widać także większą elastyczność ze strony pracodawcy. Cała rozmowa z zastępcą Dyrektora Powiatowego Urzędy Pracy w Rybniku Małgorzatą Tlołką poniżej:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023