Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tłumy na spotkaniach. Sędzia Anna Maria Wesołowska gościem specjalnym w Czerwionce-Leszczynach

Facebook Twitter

O sprawiedliwości, prawie, uzależnieniach, demoralizacji i wzajemnym szacunku rozmawiali z sędzią w stanie spoczynku Anną Marią Wesołowską uczniowie szkół z Czerwionki-Leszczyn.

Znana z programu telewizyjnego sędzina była specjalnym gościem trwającego w gminie Tygodnia Profilaktyki Uzależnień:

Pod wrażeniem spotkania byli nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele. Mówią Bożena Wyleżoł oraz Iwona Bartniczek ze Szkoły Podstawowej w Bełku:

Bożena Wyleżoł: Bardzo potrzebne spotkanie. My jako nauczyciele też dostaliśmy wiele cennych informacji, no i pani sędzia niesamowicie kontaktowa i przekonująca.

Radio 90: Uczniowie mówią, że szkoda, że te tematy nie są poruszane na lekcjach. Dlaczego tak jest?

Bożena Wyleżoł: To nie jest tak, że my tych tematów nie poruszamy na lekcjach wychowawczych.

Iwona Bartniczek: Te tematy są poruszane na lekcjach, ale w sposób jeszcze niewystarczający i pani sędzia podpowiedziała nam wiele sposobów, konkretnych metod, co można konkretnie zrobić np. Skrzynki Korczakowskie, kąciki prawne. Pani sędzia mówiła w sposób przekonujący o tematach trudnych, ale doskonale trafiało to do dorosłych i do młodzieży.

Bożena Wyleżoł, Iwona Bartniczek, nauczycielki w Szkole Podstawowej w Bełku

Dzisiejszy świat jest pełen zagrożeń. Dajmy dzieciom wartości, bo bez nich życie jest nieszczęśliwe – przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką sędzia Anna Maria Wesołowska:

Anna Maria Wesołowska: Rozmawiamy o dzisiejszych zagrożeniach. Rozmawiamy o internecie. O gadżetach, jakie daliśmy dzieciom, ale wymknęły nam się spod kontroli. O potrzebie bliskości, o marzeniach dzieci. Nie da się zbudować odpowiedniej profilaktyki, jeżeli nie wiemy, że nasze dzieci – te najmłodsze – marzą o tym, żeby rodzice się nie kłócili, nie bluźnili i nie pili. Żeby nie używali ciągle telefonów komórkowych. Później denerwujemy się na nasze dzieci, prawda? Ciągle dziecko siedzi w internecie, ale skąd przyszedł przykład? Róbmy swoje, dajmy dzieciom bagaż dobrych doświadczeń. Takie wartości, które są nieprzemijające. Dziecko bez wartości to dziecko nieszczęśliwe.

sędzia Anna Maria Wesołowska

Rodzina w Polsce dziś przechodzi kryzys, dlatego też szkoła musi przejąć obowiązki wychowawcze:

Anna Maria Wesołowska: Szkoła ma obowiązek wspierać rodziców w procesie wychowawczym, tylko rodzice muszą mieć tego świadomość. Jeżeli jest spotkanie z nauczycielami, jest spotkanie z profesjonalistami, to masz obowiązek tam przyjść, masz być blisko dziecka. Wychowujesz dziecko dla jego dobra i dla dobra społeczeństwa, a nie dla siebie.

Radio 90: Ma Pani wrażenie, że rodzice są coraz bardziej roszczeniowi?

Anna Maria Wesołowska: Mam. To jest pokolenie rodziców, które my wychowaliśmy- moje pokolenie. Chcieliśmy dać dzieciom wszystko, czego sami nie mieliśmy. Jeżeli dostaje ktoś wszystko na tacy, to później nadal tak chce żyć. Są dzisiaj inne czasy. Rodzice ci młodzi, ci roszczeniowi potrzebują również wsparcia, edukacji, tylko muszą przyjść. My jako społeczeństwo musimy zacząć ze sobą rozmawiać.

W poniedziałkowych (12.09.) spotkaniach w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym  Czerwionce-Leszczynach z sędzią w stanie spoczynku Anną Marią Wesołowską wzięło udział blisko 800 uczniów. Odbyło się także popołudniowe spotkanie z mieszkańcami. W ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień zaplanowano festyn profilaktyczny. Spotkania z pedagogami zakończy w czwartek marsz profilaktyczny przy Zameczku w Leszczynach. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj